Owen Sound Salmon Spectacular
Bumstead Insurance, Financial & Employee Benefits Leaderboard
Joel Benninger, Hanover 24.38 pounds
The derby runs to Sunday
Be listening for the Owen Sound Salmon Spectacular Bumstead Insurance, Financial, and Employee Benefits Leaderboard, plus live updates with Gary Byers
Stanley Cup at Sauble
There will be a Stanley Cup Parade today at Sauble Beach
Sauble Beach is the home of Kurtis MacDermid of the Stanley Cup Champion Colorado Avalanche
The parade starts at 12:30 pm from the boat ramp at the North end of the beach & will move to the iconic Sauble Beach sign at Lakeshore & Main
Attack Camp Opens
Owen Sound Attack Rookie Camp begins this morning at 9 am at the JD McArthur Arena
The main training camp will commence on Wednesday
Owen Sound’s 1st Exhibition game is Labour Day at Barrie
PJHL Exhibition Tonight
Pollock Division
Wingham Ironmen vs Walkerton Capitals 7:30 at The Plex in Port Elgin
Carruthers Division
Orillia Terriers at Huntsville Otters 8 pm
Major League Baseball
Chicago Cubs at Toronto Blue Jays
Javier Assad ( 0 & 0 ) vs Jose Berrios ( 9 & 5 )
7:07 pm
St.Louis Cardinals at Cincinnati Reds 6:40 pm
Los Angeles Dodgers at Miami Marlins 6:40 pm
Boston Red Sox at Minnesota Twins 7:40 pm
Pittsburgh Pirates at Milwaukee Brewers 8:10 pm
New York Yankees at Los Angeles Angels 9:38 pm
Philadelphia Phillies at Arizona Diamondbacks 9:40 pm
San Diego Padres at San Francisco Giants 9:45 pm
US Open Tennis
Men
Denis Shapovalov vs Marc-Andrea Huesler
Women
Leylah Annie Fernandez vs Oceane Dodin
Rebecca Marino vs Magdalena Frech
Bianca Andreescu vs Harmony Tan
World Women’s Hockey
at Denmark
9 am Japan ( 0 & 3 ) vs Finland ( 0 & 2 )
9:30 am Czechia ( 2 & 0 ) vs Germany ( 0 & 2 )
1 pm Switzerland ( 1 & 1 ) vs United States ( 2 & 0 )
1:30 pm Sweden ( 2 & 0 ) vs Hungary ( 1 & 2 )
World Cup Basketball Qualification
Canada vs Panama
8:10 pm
2022 President’s Cup-Canadian Senior Lacrosse Championship
at Edmonton
8 am Akwesasne Bucks vs Mounties
11 am Snake Island Muskies vs Capital Region Axemen
2 pm Six Nations Rivermen vs Ladner Pioneers
5 pm Akwesasne Bucks vs Edmonton Miners
8 pm Capital Region Axemen vs Mounties
Minto Cup-Canadian Junior A Lacrosse Championship
at Brampton
Whitby Warriors vs Edmonton Miners
( The best of 3 Championship Final is tied 1-1 )
.