2010 O.F.S.A.A. Track & Field Schedule
Thursday June 3
3:00
OG 1500m steeplechase
JB Long Jump
OB 2000m steeplechase
3: 30
MB Pole Vault
MG High Jump
SB Shot Put
SG Discus
3:45 400m Heats
( MG , MB, JG, JB, SG, SB )
5:00 1500M Heats
( MG, MB, JG, JB, SG, SB )
5:30 SG Long Jump
6:30 4 X 100m Relay Heats
( MG, MB, JG, JB, SG, SB )
7:45
Medal presentations: MB PV, MG HJ, SB SP, SG Dis, JB LJ, SG LJ.
Friday June 4
9:30 Sprint Hurdles Heats
MB High Jump
( MG, JG, SG, MB, JB, SB ) JG Discus
JG Long Jump
SB Javelin
SB Triple Jump
10:00 JB Pole Vault
11:00 100m Heats
( MG, MB, JG, JB, SG, SB )
12:30 Medal presentations:
MB HJ, JG Dis, SB Jav, SB TJ, JG LJ, JB PV.
1:00 Opening Ceremonies
1: 30 MB Discus
MG Javelin
MG Triple Jump
JB Shot Put
SG Triple Jump
2:00 OG 1500m steeplechase Final
OB 2000m steeplechase Final
SG Pole Vault
2:30 Sprint Hurdle Finals
( MG, JG, SG, MB, JB, SB )
3:00
100M Finals
( MG, MB, JG, JB, SG, SB )
MG Discus
3:30
400m Finals SB High Jump
( MG, MB, JG, JB, SG, SB ) SG Shot Put
4:30
MB Long Jump
( Blind and Ambulatory ) JB Triple Jump
JG Javelin
4:00
1500M Finals
( MG, MB, JG, JB, SG, SB )
( Blind and Wheelchair)
4:50
Medal presentations: MB Dis, MG Jav, MG TJ, JB SP, SG TJ,
OG SC, OB SC.
5:10
4 x 100m Relay Finals
( SG, SB, JG, JB, MG, MB )
5:45
Medal presentations: SG PV, All 1500m Races, All Sprint Hurdles.
6:15
4 X 400M Relay Heats
( OG, OB )
6:45
Medal presentations: All 100m Races, All 400m Races,
All 4x100m Relays, MB LJ, MG Dis, JB TJ, JG Jav, SB HJ, SG SP.
Saturday June 5
9:00 Intermediate Hurdle Heats
( MG, JG, SG, MB, JB, SB )
MB Shot Put
MG Long Jump
JG Triple Jump
JB Javelin
SB Discus
SG High Jump
9:30
MG / JG Pole Vault
10:30
800m Heats
( MG, MB, JG, JB, SG, SB )
11:45
Medal presentations: MB SP, MG LJ, JG TJ, JB Jav.
Noon
200m Heats Noon
( SG, SB , JG, JB, MG, MB )
JB High Jump
MB Triple Jump
JG Shot Put
SG Javelin
1:15 Medal presentations:
MG PV, JG PV, SB Dis, SG HJ.
1:30 Intermediate Hurdle Finals
( MG, JG, SG, MB, JB, SB )
SB Pole Vault
2:00
SG / SB 3000m Finals
2:30
800m Finals 2:30
( MG, MB, JG, JB, SG, SB )
( Blind and Wheelchair )
JB Discus
MG Shot Put
MB Javelin
JG High Jump
SB Long Jump
3:05
Medal presentations: MB TJ, JB HJ, JG SP, SG Jav,
SG 3000m, SB 3000m.
3:20
JG / JB 3000m Finals
3:50
200m Finals ( SG, SB, JG, JB, MG, MB )
4:15
Medal presentations: All Intermediate Hurdles, All 800m Races,
JG 3000m, JB 3000m.
4:50
MG / MB 3000m Finals
5:10
OG / OB 4 x 400m Relay Finals
5:25
Medal presentations: SB PV, MB Jav, MG SP, JB Dis, JG HJ, SB LJ,
All 200m Races, MG 3000m, MB 3000m, OG 4x400m, OB 4x400m.
Team Awards