SHOULDICE WINS GOLD MEDAL
Sault Ste Marie –
15 year old Isaac Shouldice of Shallow Lake skied to a spectacular finish on Saturday at the Ontario Cup #3 Soo Finnish Biathlon Race in Sault Ste Marie winning the Gold Medal in the Senior Boys 8 km. Pursuit Race.
Earlier on Friday Shouldice also claimed the Bronze medal in the 6 km. Senior Boys Sprint Race.
13 year old David Shouldice finished 4th in Fridays Junior Boys 4.5 km Sprint Race and Saturdays Junior Boys 6 km Pursuit Race, just 17 seconds shy of the Bronze.
Both Biathletes are members of Georgian Bay Nordic Development Team.
Mono Nordic Races
Pee Wee Boys 1.5k Free 1 Lap
1 3 D1647 PW Perry, Rowan Mono Nordic 0:07:31.0
2 5 D1638 PW Sullivan, Cameron Mono Nordic 0:08:52.0
3 1 D1707 PW Digby, Graham Team Hardwood 0:10:50.0
Pee Wee Girls 1.5k free 1 Lap
1 7 D1597 PW Sullivan, Sarah-Rose Mono Nordic 0:12:24.0
Mini-Midget Boys 2k Free 1 Lap
1 10 D1742 PW Vreugdenhil-Beauclerc, Spencer Georgain Bay Nordic 0:08:42.0
2 22 D1612 MIB Scholte, Simon Highlands Nordic 0:08:47.0
3 13 D1643 MIB Maycock, Alexander Mono Nordic 0:08:55.0
4 23 D1611 PW Ohrling, Eric Highlands Nordic 0:08:59.0
5 20 D1513 MIB Sullivan, Spencer Mono Nordic 0:09:09.0
6 15 D1596 MIB Moreau, Waldon Mono Nordic 0:09:20.0
7 21 D1646 MIB Little, Isaac Mono Nordic 0:09:35.0
8 18 D1609 MIB Oliynyk, Daniel Highlands Nordic 0:09:47.0
9 12 D1501 MIB McCarron, Cian Waterloo Region 0:09:55.0
10 11 D1651 MIB Paterson, Trent Mono Nordic 0:10:32.0
11 17 D1623 MIB Lindsay, Mitchell 0:11:03.0
12 19 D1679 MIB Skolseg, Andy Eden Mills 0:13:11.0
13 16 D1674 MIB Bauman, Sydney Eden Mills 0:14:24.0
14 14 D1648 MIB Gillies, Dawson Mono Nordic 0:14:45.0
Midget Girls 2k Free 1 Lap
1 35 D0425 MG Beisel, Kathryn Georgian Bay Nordic 0:08:00.0
2 34 23715 MG Hong, Logan Georgian Bay Nordic 0:08:05.0
3 42 D1314 MG Wilson, Heather Team Hardwood 0:08:09.0
4 38 D1489 MG Doughty, Kynan Highlands Nordic 0:08:11.0
5 32 D1710 MG Newton, Julie Highlands Nordic 0:08:23.0
6 37 D1601 MG Howard, Emma Highlands Nordic 0:08:53.0
7 43 D1669 MG Sauder, Marlee Wildwood Polecats 0:09:01.0
8 39 D1644 MG Santagato, Amy Mono Nordic 0:09:06.0
9 40 D1462 MG Clarke, Rebecca Georgian Bay Nordic 0:09:18.0
10 44 D1713 MG Treffry, Natalie Team Hardwood 0:09:39.0
11 36 D1600 MG Culbert, Emily Highlands Nordic 0:10:00.0
12 31 D1630 MG Weersink, Clair Wildwood Polecats 0:10:08.0
13 41 D1481 MG Savill, Mackenzie Highlands Nordic 0:10:34.0
14 33 D1626 MG Parker, Paige Eden Mills 0:10:40.0
Mini-Midget Girls 2k Free 1 Lap
1 59 D1610 MIG Ohrling, Heide Highlands Nordic 0:08:31.0
2 66 D1465 MIG Lawrence, Alanna Georgian Bay Nordic 0:09:09.0
3 62 D1464 MIG Lawrence, Karissa Georgian Bay Nordic 0:09:24.0
4 57 D1605 MIG Cameron, Mackenzine Highlands Nordic 0:09:38.0
Printed 2010-01-23 19:43:07 Page1 of 5
Place BIB License # Name Club Division Time
Official Results Race Start Time: 10:00
5 64 D1496 MIG Shields, Hannah Waterloo Region 0:09:56.0
6 52 D1511 MIG Perry, Emma Mono Nordic 0:10:52.0
7 65 D1680 MIG Tarasoff, Katya Eden Mills 0:11:00.0
8 60 D1599 MIG Leyshan, Sophie Highlands Nordic 0:11:04.0
9 63 D1642 MIG McNally, Emma Mono Nordic 0:11:12.0
10 54 D1711 MIG Maccallum, Linnea Highlands Nordic 0:11:35.0
11 56 D1495 MIG Rasberry, Sydney Waterloo Region 0:11:41.0
12 61 D1602 MIG Howard, Samantha Highlands Nordic 0:11:55.0
13 51 D1678 MIG More, Alicia Eden Mills 0:13:25.0
14 53 D1658 MIG Harttrup, Lindsay Waterloo Region 0:14:11.0
15 58 D1497 MIG Ebel, Heather Waterloo Region 0:14:49.0
16 55 D1675 MIG Bouilly, Mylenne Eden Mills 0:18:38.0
Junior Boys 7k free 1 Lap
1 108 21550 JB Brown, Matt Mono Nordic 0:18:59.0
2 109 21590 JB Groen, Ron Highlands Nordic 0:19:31.0
3 110 D1699 JB Loney, Stuart Mayfield S.S. 0:19:45.0
4 123 D0479 JB Krug, Brian Highlands Nordic 0:20:05.0
5 112 19670 JB Conway-White, Oliver Waterloo Region 0:20:08.0
6 113 23010 JB Ragotte, Robert Mono Nordic 0:20:46.0
7 119 D1697 JB Bourne, Adam Mayfield S.S. 0:20:55.0
8 102 D1645 JB Symonds, Tyler Mono Nordic 0:20:56.0
9 124 D1534 JB Smith, Michael Georgian Bay Nordic 0:21:04.0
10 115 D0494 JB Sullivan, Ben Mono Nordic 0:21:25.0
11 104 D1698 JB Wortley, Matt Mayfield S.S. 0:22:19.0
11 106 D1550 JB Mirahahi, Kamran Mono Nordic 0:22:19.0
13 116 D0493 JB Svaikauskas, Alexander Highlands Nordic 0:22:30.0
14 101 D1617 JB Bruce, Kai Georgian Bay Nordic 0:23:00.0
14 103 D1614 JB Scott, Jake Georgian Bay Nordic 0:23:00.0
16 117 D1724 JB Brioschi, Corey Humberview 0:23:19.0
17 122 D1739 JB Clow, Stuart ODSS 0:23:41.0
18 118 D1696 JB Ridler, Ryan Mayfield S.S. 0:24:02.0
19 120 D1629 JB Weersink, Ben Wildwood Polecats 0:24:58.0
20 114 D1666 JB Sweetman, Lee Humberview 0:25:39.0
21 121 D0526 JB Corbett, Jamie Mayfield S.S. 0:25:43.0
22 126 D1695 JB McKay, Jeff Mayfield S.S. 0:26:26.0
23 125 D1725 JB Scrivo, Chris Humberview 0:26:36.0
24 111 D1693 JB Tejani, Quincy Mayfield S.S. 0:42:07.0
DNS 105 D0529 JB Reid, Brendan Mayfield S.S. DNS
DNS 107 D0530 JB Smith, Blake Mayfield S.S. DNS
DNS 127 D0531 JB Koolman, Luke Mayfield S.S. DNS
DNS 128 D1694 JB Hillier, David Mayfield S.S. DNS
Junior Women 7k Free 1 Lap
1 138 D1635 JW Yungblut, Emily Highlands Nordic 0:24:29.0
2 134 D1727 JW Hissa, Jennie University of Guelph 0:24:35.0
3 145 D1726 JW Rockwell, Gillian University of Guelph 0:26:15.0
4 137 18886 JW Manios, Natalie Mono Nordic 0:32:10.0
Open Women 7k free 1 Lap
1 132 D1458 U23 Hewitt, Laura University of Guelph 0:21:47.0
2 148 D0248 SW Winter, Annalee University of Guelph 0:22:04.0
3 150 D0008 U23 Chapman, Lindsey University of Guelph 0:22:59.0
4 140 D0450 SW Mather, Vesta University of Guelph 0:23:40.0
5 143 14323 U23 Sinclair, Kelly Highlands Trailblazers 0:26:17.0
6 131 13590 U23 Blenkarn, Jessica University of Guelph 0:26:23.0
7 142 D1653 SW Campbell, Laura University of Guelph 0:27:15.0
Printed 2010-01-23 19:43:07 Page2 of 5
Place BIB License # Name Club Division Time
Official Results Race Start Time: 10:00
Midget Boys 3.5k free 1 Lap
1 172 D1613 MB Vreugdenhil-Beauclerc, Avery Georgian Bay Nordic 0:11:41.0
2 170 D1477 MB Slade, Nolan Georgian Bay Nordic 0:12:23.0
3 177 D0495 MB Martin, Devin Mono Nordic 0:12:48.0
4 166 D1514 MB Sullivan, Jordan Mono Nordic 0:12:54.0
5 168 D1607 MB Greer, Sam Highlands Nordic 0:12:59.0
6 174 D1483 MB Scholte, Ben Highlands Nordic 0:13:19.0
7 169 D1616 MB Bottrell, Rod Georgian Bay Nordic 0:13:26.0
8 163 D1640 MB Burgess, Anthony Mono Nordic 0:14:00.0
9 164 D1510 MB Maycock, Graham Mono Nordic 0:14:26.0
10 167 D1664 MB Ward, Logan Mono Nordic 0:14:30.0
11 161 D1659 MB Conway-White, Rigel Waterloo Region 0:15:09.0
12 176 D1671 MB Klomp, Craig Wildwood Polecats 0:15:13.0
13 173 D1708 MB Digby, Hugh Team Hardwood 0:15:14.0
14 171 D1508 MB Cartmell, Finley Mono Nordic 0:15:18.0
15 165 D1504 MB Ebel, Colin Waterloo Region 0:15:37.0
16 175 D1677 MB More, Mathew Eden Mills 0:15:57.0
17 162 D1606 MB Owens, Devin Highlands Nordic 0:18:23.0
Juvenile Girls 3.5k free 1 Lap
1 187 23471 UG Davenport-Huyer, Larkin Mayfield S.S. 0:11:13.0
2 190 D1463 UG Lawrence, Rebecca Georgian Bay Nordic 0:13:13.0
3 191 D1660 UG Yungblut, Madeline F E Madill 0:13:24.0
4 194 D0423 UG Smithson, Lauren ODSS 0:13:41.0
5 189 D1691 UG Huet, Elise Mayfield S.S. 0:13:58.0
6 183 D1714 UG Frangakis, Elise Humberview 0:16:07.0
7 184 D1715 UG Laird, Emma Humberview 0:16:12.0
8 188 D1729 UG Manios, Helena ODSS 0:16:27.0
9 185 D1488 UG Savill, Alexandra Highlands Nordic 0:17:34.0
10 186 D1716 UG Prapavessis, Lauren Humberview 0:18:38.0
11 181 D1665 UG Dean, Rebecca Humberview 0:18:46.0
12 192 D1728 UG James, Anne ODSS 0:24:19.0
DNS 182 D1668 UG Cranfield, Lauren Dunbarton HS DNS
DNS 193 D1689 UG King, Elyse Mayfield S.S. DNS
Junior Men 10k Free 1 Lap
1 220 D1652 JM Skeleton, Patrick Highlands Nordic 0:25:30.0
2 228 D0410 JM Weersink, Scott University of Guelph 0:25:42.0
3 209 D1656 JM Rhodes, Tim University of Waterloo 0:26:31.0
4 219 D1634 JM Underwood, Matt Highlands Nordic 0:31:33.0
Open Men 10k free 1 Lap
1 221 13708 U23 Little, Matthew University of Guelph 0:24:14.0
2 225 D0499 SM Ritchie, Ian University of Guelph 0:25:08.0
2 226 D1657 U23 Reich, Henry University of Waterloo 0:25:08.0
4 201 D1655 U23 Jeffery, Andrew University of Waterloo 0:25:28.0
5 212 14491 U23 Purdon, Erin University of Guelph 0:25:37.0
6 207 D0244 U23 Twohig, Patrick University of Guelph 0:26:15.0
7 202 D0297 U23 Forsyth, Jordan University of Guelph 0:26:18.0
8 222 D0357 U23 Weersink, Mike University of Guelph 0:26:25.0
9 203 13470 U23 Jones, Kieran University of Waterloo 0:27:36.0
10 217 12904 SM Rhodes, Colin University of Waterloo 0:28:05.0
11 224 D1459 U23 Guerin, Shaun University of Guelph 0:29:13.0
DNS 227 D0027 U23 Hartman, Derek University of Waterloo DNS
DNS 229 D1654 SM McNamara, Ryan University of Waterloo DNS
Printed 2010-01-23 19:43:07 Page3 of 5
Place BIB License # Name Club Division Time
Official Results Race Start Time: 10:00
Juvenile Boys 5k free 1 Lap
1 264 D1367 UB Heyden-Thomas, Eli Georgian Bay Nordic 0:13:13.0
2 238 D1527 UB Perry, Graham ODSS 0:13:59.0
3 258 D0482 UB Martin, Quinn Mono Nordic 0:14:12.0
4 232 D1639 UB Sullivan, Patrick Mono Nordic 0:14:17.0
5 233 D1618 UB Askwith, David Georgian Bay Nordic 0:14:58.0
6 252 D1730 UB Castell, Nick ODSS 0:14:59.0
7 235 D1492 UB Svaikauskas, Nicholas Highlands Nordic 0:16:26.0
8 241 D1688 UB Vanvliet, Jacob Mayfield S.S. 0:16:30.0
9 253 D1719 UB MacIsaac, Kyle Humberview 0:16:45.0
10 245 D1732 UB Gray, Jamie ODSS 0:16:50.0
11 261 D1687 UB Gillstrom, Brian Mayfield S.S. 0:16:51.0
12 251 D1734 UB Lindsay, Josh ODSS 0:16:55.0
13 231 D1672 UB Wishart, Cael Wildwood Polecats 0:17:09.0
14 260 D1684 UB Bourne, Patrick Mayfield S.S. 0:17:15.0
15 255 D1682 UB Van Heukelom Mayfield S.S. 0:17:26.0
16 236 D1628 UB Bender, Neil Dr. GW Williams SS 0:17:33.0
17 250 D1685 UB Ferris, Mitch Mayfield S.S. 0:17:35.0
18 256 D1673 UB Anderson, Rajan Eden Mills 0:18:07.0
19 246 D1731 UB Grant, Sam ODSS 0:18:16.0
20 242 D1718 UB Hymers, Devin Humberview 0:18:36.0
21 234 D1641 UB Mirshahi, Kian Mono Nordic 0:18:52.0
22 243 D1733 UB Hawkins, Koby ODSS 0:19:08.0
23 263 D1676 UB Elrick, Nicholas Eden Mills 0:19:09.0
24 247 D1717 UB Berno, Matt Humberview 0:19:11.0
25 237 D1667 UB Roque, Joseph Humberview 0:19:29.0
26 244 D1720 UB Thompson, Cameron Humberview 0:19:51.0
27 240 D1683 UB Paschalis, Mike Mayfield S.S. 0:19:52.0
28 262 D1627 UB Bender, Eric Dr. GW Williams SS 0:20:06.0
29 257 D1737 UB Vastag, Adam ODSS 0:20:27.0
30 249 D1619 UB Feren, Nicholas Eden Mills 0:20:29.0
31 259 D1661 UB Underwood, Ben F E Madill 0:20:57.0
32 248 D1735 UB Lum, Julian ODSS 0:23:46.0
33 254 D1736 UB Morey, Shawn ODSS 0:23:59.0
34 239 D1625 UB Parker, Toby Eden Mills 0:24:34.0
Junior Girls 5k free 1 Lap
1 282 D1632 JG Yungblut, Erin Highlands Nordic 0:14:59.0
2 276 21480 JG Huet, Ashley Highlands Nordic 0:15:18.0
3 278 23726 JG Prufer, Katie Mono Nordic 0:15:28.0
4 279 23600 JG Sheppard, Julie Mono Nordic 0:15:34.0
5 288 D1705 JG Newton, Alison Mayfield S.S. 0:16:31.0
6 280 D1631 JG Gillies, Chelsea Westhill SS Ski Team 0:16:52.0
7 284 D1738 JG Santagato, Lindsay Mono Nordic 0:17:21.0
8 274 D0517 JG Hammond, Allison Mayfield S.S. 0:18:14.0
9 272 D0424 JG Smithson, Anika Mono Nordic 0:18:17.0
10 290 D1743 JG Vreugdenhil-Beauclerc, Connor Georgain Bay Nordic 0:18:38.0
11 281 D0532 JG Caudle, Julia Mayfield S.S. 0:19:35.0
12 273 D1703 JG Crane, Kristen Mayfield S.S. 0:19:52.0
13 289 D1723 JG Waslowski, Jasmine Humberview 0:20:01.0
14 271 D1721 JG Giles, Stepahnie Humberview 0:20:18.0
15 286 D1663 JG Vogt, Charissa Turner Fenton SS 0:20:49.0
16 283 D1702 JG Truong, Janet Mayfield S.S. 0:22:50.0
17 277 D1722 JG MacIsacc, Megan Humberview 0:23:21.0
18 285 D1701 JG Gonzales, Mian Mayfield S.S. 0:29:45.0
19 287 D1700 JG Craig, Kelsey Mayfield S.S. 0:32:47.0
DNS 275 D1704 JG Neve, Jasmin Mayfield S.S. DNS