Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Wednesday, October 25, 2017

Brokerlink Curling Schedule

Grey-Bruce | by Fred Wallace  

Major League Commences November 1st

 

Brokerlink Insurance Grey-Bruce Major Curling Schedule


WED. NOV 1
@ BLUE WATER 9:00

Shawn Smailes vs Don Bartley     
Al Hutchinson vs Mike Hamer       
Wade Walsh vs Craig Milburn       
Steve Gregg vs Joe Rettinger


WED. NOV 8
@ KINCARDINE 9:00

Craig Milburn vs Steve Gregg       
Mike Hamer vs Wade Walsh       
Shawn Smailes vs Al Hutchinson     
 Joe Rettinger vs Don Bartley


WED. NOV. 15
@ PORT ELGIN 9:00

Wade Walsh vs Steve Gregg       
Mike Hamer vs Don Bartley        
Shawn Smailes vs Craig Milburn       
Joe Rettinger vs Al Hutchinson


WED. NOV. 22
@ HANOVER 9:00

Craig Milburn vs Al Hutchinson       
Mike Hamer vs Shawn Smailes        
Steve Gregg vs Don Bartley       
Joe Rettinger vs Wade Walsh


WED. NOV. 29
@ CHESLEY 8:00......TEAM DRAW TO BUTTON NIGHT

Joe Rettinger vs Shawn Smailes       
Mike Hamer vs Craig Milburn        
Wade Walsh vs Don Bartley       
Steve Gregg vs Al Hutchinson


WED. DEC. 6
@ TARA  8:30

Don Bartley vs Al Hutchinson    
Wade Walsh vs Shawn Smailes


@ PAISLEY 8:00

Steve Gregg vs Mike Hamer         
Joe Rettinger vs Craig Milburn


WED. DEC. 13
@ BLUE WATER 9:00

Al Hutchinson vs Wade Walsh   
Don Bartley vs Craig Milburn  
Mike Hamer vs Joe Rettinger       
Shawn Smailes vs Steve Gregg


ROUND 1 PLAYOFFS

" T " Top 4 teams after games 1 to 7
" B " Bottom 4 teams after games 1 to 7


WED. DEC. 20
@ PORT ELGIN 9:00
T1 vs T2   
T4 vs T3

B5 vs B6       
B7 vs B8


December 27 for snowed out games if needed.


WED. JAN. 3
@ HANOVER 9:00
T1 vs T3  
T4 vs T2

B8 vs B6       
B7 vs B5  


WED. JAN.10
@ CHESLEY 8:00
T2 vs T3   
T4 vs T1

B8 vs B5       
B6 vs B7


AFTER ROUND 1 PLAYOFF-
Top 2 teams from T to SF1 & SF2
Bottom 2 teams from T to QF1 & QF2
Top  2 teams  from B to QF3 & QF4
Bottom 2 teams from B are eliminated


WED. JAN. 17
Quarterfinals
@ TARA or PAISLEY 8:30/8:00
QF1 vs QF4
QF2 vs QF3

QF Winners to SF3 & SF4
Losers to C1 & C2 (5th or 6th)



SUN. JAN. 21
Semifinals
@ PAISLEY or TARA 9:30 AM
SF1 vs SF4   
SF2 vs SF3   
C1 vs C2      

SF Losers to F3 & F4 (3rd or 4th)
SF Winners to F1 & F2 (1st or 2nd)

Championship Final
@ PAISLEY or TARA  1:30 PM
F1 vs F2           
F3 vs F4

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc