Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Wednesday, April 12, 2017

Records Remain After McDonald's Meet

Owen Sound | by Fred Wallace  

Interview with Aquatic Club Coach Richard Millns

 

McDonald's Canadian Record Challenge Swim Meet

at the Owen Sound Y Pool

No Canadian records were set at the meet

The Owen Sound Aquatic Club had 8 boys who won races at the meet.

11 swimmers from the Aquatic Club finished first in the Girls Division.




Men's Results:

Alex Chaban: 2nd 200m Free, 2nd 200m Fly, 2nd 400IM, 3rd 100m Breast, 3rd 200m Breast

Robert Goodwill: 2nd 200m Fly

Alan Gordon: 2nd 400m Free, 2nd 100m Back, 2nd 100m Fly, 3rd 200m Free, 3rd 400m IM

Arta Koroushnia: 3rd 100m Fly, 3rd 200m IM

Zach Meikle: 1st 50m Breast, 1st 100m Breast, 1st 400m IM, 2nd 200 Breast

Evan Milencoff: 2nd 50m Fly, 3rd 100m Free, 3rd 400m IM

Matthew Milencoff: 1st 200m Free, 1st 100m Fly, 2nd 50m Back, 2nd 200m Back, 3rd 50m Free, 3rd 50m Breast

Ricky Millns: 1st 800m Free, 1st 200m Breast, 1st 200m Fly, 1st 400m IM, 3rd 400m Free, 3rd 200m Back

Michael O'Doherty: 3rd 200m Back

Henry Pink: 1st 50m Free, 1st 100m Free, 1st 50m Back, 1st 50m Fly, 1st 200m IM, 2nd 50m Breast

Quinton Rodgers: 1st 200m Fly, 2nd 400m IM

Sam Rossel: 2nd 100m Breast

Mark Sgro: 1st 200m IM, 2nd 50m Free, 2nd 100m Free, 2nd 50m Back, 2nd 100m Back, 2nd 100m Fly

Troy Sgro: 2nd 100m Breast, 2nd 200m Breast, 3rd 100m Free, 3rd 50m Back

Christopher Slocombe: 1st 400m Free, 1st 100m Back, 1st 200m Back, 3rd 50m Fly

Nick Turgeon: 3rd 50m Breast

Lucca Van Wieringen: 3rd 50m Fly

Sebastian Van Wieringen: 1st 200m Breast, 2nd 100m Back, 2nd 50m Breast, 2nd 100m Breast, 3rd 400m Free


Women's Results:

Lauren Anstett: 1st 200m IM, 2nd 100m Free, 2nd 100m Back, 2nd 200m Back, 2nd 100m Fly, 3rd 200m Fly

Sophie Bierer: 2nd 50m Free, 2nd 200m Free, 2nd 100m Fly

Leandra Budau: 1st 200m Fly, 2nd 200m IM, 3rd 400m Free, 3rd 100m Fly

Hailey Cummings: 1st 800m Free, 1st 200m Back, 2nd 400m IM, 3rd 50m Back, 3rd 100m Back,

Sarah Diemert: 1st 200m Free, 1st 400m Free, 1st 50m Breast, 1st 200m Breast, 2nd 100m Free, 2nd 100m Breast

Olivia Duwyn: 1st 100m Fly, 2nd 50m Breast, 3rd 400m IM

Sophia Kocher: 1st 200m Breast, 2nd 50m Breast

Taryn Lee: 3rd 100m Back

Amy Lefebvre: 2nd 50m Back, 2nd 200m Back, 3rd 800m Free, 3rd 100m Back

Bronwyn Luders: 2nd 200m Breast, 3rd 50m Breast, 3rd 100m Breast

Katie Millns: 1st 400m Free, 1st 200m Fly, 1st 400m IM, 2nd 800m Free, 2nd 200m Breast,

Sarah O'Doherty: 1st 200m IM, 2nd 400m IM, 3rd 50m Free, 3rd 100m Free

Sadie Rossel: 1st 50m Back, 1st 50m Breast, 1st 100m Breast, 2nd 50m Free, 2nd 50m Fly, 3rd 100m Free

Bonnie Slocombe: 1st 50m Free, 2nd 100m Free, 2nd 50m Back, 3rd 50m Fly

Kaleigh Stewart: 3rd 50m Breast, 3rd 200m IM

Paige Webster: 1st 100m Breast, 1st 200m Breast, 2nd 50m Breast,

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc