Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Wednesday, April 6, 2016

OHL Development Combine Results

Toronto | by Bayshore News Staff  

96 Prospects Participate

 

2016 OHL Development Combine powered by Under Armour Recap

Combine included 96 top prospects eligible for the 2016 OHL Priority Selection



The Ontario Hockey League held its seventh annual OHL Development Combine powered by Under Armour at the General Motors Centre in Oshawa, ON from April 1-3. Under Armour provided the OHL with sophisticated testing technology, allowing players to test their speed, strength, stamina and skill through a series of on-ice and off-ice drills. Under Armour also equipped participating players with performance apparel and footwear.

The 2016 OHL Development Combine powered by Under Armour showcased 96 players born in 2000 (48 forwards, 32 defencemen, and 16 goaltenders) to OHL member team personnel who were in attendance. Results from the combine testing have been distributed to every OHL member team General Manager to assist in their evaluation for the OHL Priority Selection to be held on Saturday, April 9, 2016.

2016 OHL Development Combine powered by Under Armour Results:

Friday’s Off-Ice Testing Top Performers:

Top 5 Forwards
1. Eric Guest (London Jr. Knights) (White)
2. Quinn Yule (Central Ontario Wolves) (Black)
3. Isaac Emon (North Central Predators) (Red)
4. Liam Peyton (Cumberland Grads) (Red)
5. Nathan Dunkley (Quinte Red Devils) (White)

Top 5 Defencemen
1. William Ennis (Selects Academy) (Red)
2. Emmett Gordon (Toronto Red Wings) (White)
3. Charlie Mackie (Toronto Marlboros) (Red)
4. Jack Duff (Kingston Jr. Frontenacs) (Grey)
5. Chet Phillips (Grey Bruce Highlanders) (Grey)

Top 5 Goaltenders
1. Hunter Jones (Mississauga Reps) (White)
2. Cameron Lamour (Sudbury Jr. Wolves) (White)
3. Tyler Szczepaniak (North York Rangers) (Red)
4. Tyler Masternak (Oshawa Jr. Generals) (Black)
5. Jacob Ingham (Barrie Jr. Colts) (Red)

Saturday’s On-Ice Testing Top Performers:

Top 5 Forwards
1. Eric Guest (London Jr. Knights) (White)
2. James Waldron (Whitby Wildcats (White)
3. Ty Dellandrea (Central Ontario Wolves) (White)
4. Adam McMaster (Niagara North Stars) (Black)
5. Matt Hayami (Toronto Red Wings) (Black)

Top 5 Defencemen
1. Emmett Gordon (Toronto Red Wings) (White)
2. Matteo Nicastro (Whitby Wildcats) (Grey)
3. Jack Duff (Kingston Jr. Frontenacs) (Grey)
4. Ryan Bangs (Carleton Place Canadians) (Black)
5. Isaac Walker (London Jr. Knights) (Grey)

Sunday’s 4-on-4 Scores:

Game 1: Team Black 4 vs. Team Red 3

Black Goals: Trevor Peca (Buffalo Jr. Sabres), Luke Moncada (Toronto Red Wings), Jack Wismer (Hamilton Jr. Bulldogs), Tyler Tucker (Toronto Titans).  Red Goals: Jack Tucker (Buffalo Jr. Sabres), Barret Hayton (Toronto Red Wings), Curtis Douglas (Mississauga Senators).  Black Goaltenders: Tyler Masternak (Oshawa Jr. Generals), Drew DeRidder (Oakland Jr. Grizzlies).  Red Goaltenders: Tyler Szczepaniak (North York Rangers), Pierce Charleson (York Simcoe Express).

Game 2: Team Grey 7 vs. Team White 3

Grey Goals: Adrien Beraldo (Hamilton Jr. Bulldogs), Jacob Roach (Whitby Wildcats), Jack Duff (Kingston Jr. Frontenacs), Chet Phillips (Grey Bruce Highlanders), Braden Henderson (Barrie Jr. Colts), Owen Gilhula (Huron Perth Lakers), Mateo Nicastro (Whitby Wildcats).  White Goals: Sean Blimkie (Whitby Wildcats), Jordan Spadafore (Sudbury Jr. Wolves), Nathan Dunkley (Quinte Red Devils).  Grey Goaltenders: Nathan Torchia (Waterloo Wolves), Tanner Sheppard (Hamilton Jr. Bulldogs).  White Goaltenders: Hunter Jones (Mississauga Reps), Zachary Borgiel (Detroit Honeybaked).

Game 3: Team Red 8 vs. Team White 0

Red Goals: Joseph Rupoli (Toronto Red Wings), Riley McCourt (Niagara North Stars), Mitchell Morrison (Guelph Gryphons), Max Grondin (Vaughan Kings), Marino Moro (Hamilton Jr. Bulldogs), Barret Hayton (Toronto Red Wings), Hayton (2) (EN), Morrison (2) (EN).  Red Goaltenders: Jacob Ingham (Barrie Jr. Colts), Jordan Kooy (Central Ontario Wolves). White Goaltenders: Cameron Lamour (Sudbury Jr. Wolves), Kai Edmonds (Cumberland Grads).

Game 4: Team Black 6 vs. Team Grey 1

Black Goals: Luke Moncada (Toronto Red Wings), Liam Foudy (Markham Majors), Holden Wale (Brantford 99’ers), Wale (2), Foudy (2), Bret Fisher (London Jr. Knights).  Grey Goals: Owen Gilhula (Huron Perth Lakers).  Black Goaltenders: Lucas Pfeil (Grey Bruce Highlanders), Joshua Eisfeld (Vaughan Kings).  Grey Goaltenders: Parker Simpson (Barrie Jr. Colts), Pierce Nelson (Quinte Red Devils).

Team Black was crowned the OHL Development Combine powered by Under Armour Champions accumulating the most points based on overall testing results combined with their 4-on-4 play.

Final Team Standings:
Team Black =  1113 points (90 Games + 923 Testing)
Team Red =  1002 points (155 Games + 847 Testing)
Team White = 965 points (0 Games + 965 Testing)
Team Grey = 882 points (45 Games + 837 Testing)

Standings are based on a point system where individual player testing results (off and on-ice) contribute to the team’s total score.  Players are ranked by position and scored according to rank (1-48 for forwards, 1-32 for defencemen, 1-16 for goalies).  During Sunday’s games teams scored 10 pts per half win, 25 pts per game win, and 50 pts per shutout.

“Under Armour’s brand mission is to make all athletes better. The combine testing provides great insight on where players can improve as they work towards their athletic goals,” said Shana Ferguson, Under Armour Canada’s Director of Marketing. “Our involvement is about helping young prospects become the best athletes possible.”

 

“The OHL Development Combine powered by Under Armour provided 96 elite athletes eligible for the 2016 OHL Priority Selection an opportunity to showcase their abilities and gather information that will assist him in his future development,” said Joe Birch, Sr. Director of Hockey Development & Special Events, OHL. “Congratulations to Team Black for winning the Combine Championship, and best of luck to all players in Saturday’s draft.”

 

Last season’s OHL Development Combine powered by Under Armour featured six players chosen in the first round of the Priority Selection including Evan Bouchard (LDN), Robbie Burt (OSH), Hayden Davis (NIAG), Ben Jones (NIAG), Markus Phillips (OS), and Matthew Strome (HAM).  Burt was one of 11 current OHL players who competed on the Combine Cup Champion Team Red along with Shane Bulitka (SBY), CJ Clarke (PBO), Samuel Duchesne (FLNT), Morgan Frost (SSM), Kade Landry (BAR), Jacob Paquette (KGN), Cedric Ralph (GUE), Zach Roberts (OS), Matthew Struthers (OS), and Reilly Webb (HAM).

 

For more information please visit www.ontariohockeyleague.com.

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc