Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Thursday, December 31, 2015

The Lead

Owen Sound | by Fred Wallace  

Top Local Sports Stories Day by Day in 2015

 

The Lead

Every day I worked this year, I made a note of what I felt was the top local sports story ( or stories ) of the day.

Do you remember........................?

 

Jan 5- Rogers Hometown Hockey in Owen Sound
Jan 6- Katie Langdon Selects University of Victoria
Jan 7- GMHL All Star Game @ Meaford
Jan 8- Dave Cobean 1 & 1 @ Masters Curling, Tyler Twining 0 & 2 @ Jr Curling.....Attack Acquire Liam Dunda & Erik Bradford
Jan 9- Larisa Yurkiw 30th & 27th  in training at Austria, Askwith 4th @ World Junior Nordic Trials in Duntroon
Jan 12- Julian Smith makes Canadian Junior Nordic team for Worlds
Jan 13- Jordan Caskenette drafted 3rd overall to Barrie OLA Jr A
Jan 14- David Askwith selected for Ontario XCTY @ Canada Winter Games
Jan 15- Silver for Larisa Yurkiw at WCup Downhill in Italy
Jan 17- Kendrick Nicholson makes NHL debut as ref
Jan 21- 3 Way tie @ Scotties in Penetanguishene
Jan 22- Tory Harshman SMHS gets full ride hockey @ Robert Morris
Jan 23- Larisa Yurkiw 26th In Downhill Training @ Switzerland
Jan 26- Julie Hastings wins Ontario Scotties at Penetanguishene
Jan 27- Dur Thcats @ Saugeen Whawks 1st place WOAA Sr Hockey
Jan 28- Thundercats Double Winterhawks 6-3
Jan 29- Seven athletes to Ontario Special Olympic Winter Games @ North Bay
Jan 30- Mackenzie Fleming 4 goals, Knights of Meaford 6 North York 4

Feb 2- New England intercepts Super Bowl victory over Seattle
Feb 3- Yurkiw 18th @ World Alpine, Heggestad & Markdale start 0 & 2 at Tankard
Feb 4- Yurkiw 28th In Super G, Heggestad 0 & 2, Leafs Lose 10th
Feb 9- Kean of Fenelon Falls Wins Ontario Tankard
Feb 10- Anonymous Donor to Fund Interferon treatment for Milan Doczy
Feb 11- Selects awarded U21 Elimination Tournament
Feb 12- Joel Ward scores overtime winner for Washington
Feb 17- Knights of Meaford eliminate Bracebridge by forfeit
Feb 18- Attack awarded 2015 Subway Super Series game
Feb 19- Hanover nips Walkerton in Jr C Playoff
Feb 20- Chris Bigras establishes Attack record for career D pts
Feb 25- Bravehearts Stay Alive With 5-3 Win Over Rama
Feb 26- Jack Flinn 1st shutout. Bravehearts eliminated
Feb 27- OSCVI advances to semifinal in CWOSSA " AA " Basketball

Mar 2- Joanne Diemert & William Boulter break Aquatic Club records
Mar 3- Northern Ontario " raps " Ontario @ Brier
Mar 4- Attack clinch playoff spot
Mar 5- Al Hutchinson Wins Intermediate Opener @ Walkerton
Mar 6- Hutchinson Tied for 1st..L. Yurkiw Trains in Germany
Mar 9- Simmons wins Brier, Larisa Yurkiw 30th @ Super G in Germany
Mar 10- Shea Tiley ECAC Goalie of the Year & Rookie of the Year
Mar 11- Walkerton Lady Riverhawks 2 & 1 at OFSAA Curling
Mar 12- West Hill beats Kincardine in OT For Bluewater Boys Hockey title
Mar 13- Belleville Bulls sold & shifted, Attack lose @ Barrie
Mar 16- Crone Returns To National Wheelchair Rugby team
Mar 17- Attack Go Public That They're Here re-Belleville
Mar 18- Walkerton Hawks Win Quarterfinal Opener 2-1
Mar 19- Larisa Yurkiw DNS ( injury ) @ France
Mar 20- Ontario Broomball Championship in Owen Sound
Mar 23-  Bobby Tolton Wins Sprint Into Spring 200 @ Full Throttle
Mar 24- Shallow Lake Atoms Win OMHA " DD " Championship
Mar 25- Alliston Shades Walkerton 3-2 to Stay Alive
Mar 26- Owen Sound United To Ontario Soccer League
Mar 27- Sting upset Erie in Playoff Opener
Mar 30- Alliston completes 4 game comeback to eliminate Walkerton Hawks
Mar 31- North & South split Bluewater Boys Basketball All Star Games

Apr 1- Larisa Yurkiw to carry PanAm Torch in Owen Sound June 11
Apr 2- Storm beat Attack in Game 4 in overtime
Apr 6- Attack eliminated in 5 by Guelph
Apr 7- Ice Hawks Win Atom BB Tournament in Brampton
Apr 8- Owen Sound to host Canadian Broomball Championship..Joey Hishon 1st NHL goal
Apr 9- Curtis Sanford retires from Pro Hockey
Apr 10-  McDonald's Canadian Record Challenge Meet Opens
Apr 13- Joanne Diemert sets OS records at McDonald's Meet, Ripley Wolves win WOAA Senior A title
Apr 14- Mark Reeds passes away
Apr 15- Alannah Waller of Dancemakers wins Ont Level 5 Age 14+ Gymnastics title
Apr 16- Mike Stothers AHL Coach of the Year
Apr 17- Bigras vs Nastasiuk in AHL matchup

Apr 18-May 3 VACATION

May 4-  J Forslund & C Patton win Sutherland Cup with Caledonia
May 5- Secord & Brown win GAO Better Qualifier @ Cobble Beach
May 6- West Hill Boys sweep soccer doubleheader
May 7- Yurkiw Named To Alpine Canada Team, DeAngelo Wins Kaminsky Trophy. Bigras 2nd
May 8- Rick Carr, Gord Lamont, Hillis Paddon & Jeff Smith inducted into Saugeen Shores Hall of Fame
May 11- Jr & Sr NorthStars Lose @ London & Oakville
May 12- Taylor Schmidt Makes Pro Golf Debut
May 13- Barnes, Diemert, Boulter & Pink Set Aquatic Club Records
May 14- Generals Beat Otters in OT For 3-1 Lead OHL Final
May 15- Julian Smith Geo Bay Nordic named to National Jr Nordic
May 19- Selects Blank Blue Devils In Bluewater Opener
May 20- St Mary's Girls & Grey Highlands Boys Win Bluewater Rugby
May 21- Bluewater Soccer Finals
May 22- Kincardine District Sweeps Bluewater Soccer titles
May 25- Sr NorthStars sweep Ennismore, Jr NorthStars lost at St Catharines
May 26- Chevy Rennie of Meaford low qualifier for Ont Amateur at Cobble Beach & Kara Tichbourne Sets Tyke 1200 metre record
May 27- West Hill Lady Raiders Win CWOSSA Rugby Final 14-7  in overtime vs St Mary's
May 28- Grey Highlands Lions Win CWOSSA Sr & Jr Boys Rugby

May 29-June 14 @ Seattle, Alaska & San Francisco

June 15- 3 Gold Medals for Jeremy Elliott of the Saugeen Track & Field Club at Legion Meet
June 16- Andrew Shaw & Chicago Blackhawks Win Stanley Cup
June 17- Provincial Junior Lifeguard Games To Be Hosted at Owen Sound Y
June 18-  Paige Concordia & Steven Nadjiwan top Senior athletes at Peninsula Shores District School
June 19- Minor Lacrosse Tournament Opens With 5 Owen Sound team playing @ Harry Lumley-Bayshore
June 22- Five Divisional winners at Owen Sound Minor Lacrosse Father's Day Tournament
June 23- Rick Carr wins 3 Gold at Ontario Para-Athletic Championships including record tying Long Jump
June 24- Keith Peer steps down from Junior NorthStars
June 25- Alan Hepple elevated to Director of Scouting for Colorado Avalanche
June 27- Thomas Schemitsch & Liam Dunda selected at NHL Entry Draft
June 28- Attack To Pass On CHL Import Draft
June 29- Chevy Rennie Meaford G & C @ RBC Canadian Open Qualifier
June 30 - Attack Deal for Josh Sterk
July 2- Chris Frook Wins 1st Cobble Beach Men's Invitational
July 3- Corey Schwartz ( home on vacation ) signed to play goal for Grey Motors United
July 6- New Hamburg Cubs win OASA Junior Elimination Tournament in Owen Sound
July 7- Owen Sound Aquatic Club breaks 6 club records at Ontario meet
July 8- Luke Schmalz Wins Grey Bruce Junior Golf stop at Whispering Hills
July 9- Jason Crone selected for Para Pan Am Games in Wheelchair Rugby
July 13- Senior NorthStars finish 4th & meet Oakville in OLA Playoffs
July 14- Bronze for Matthew Buie of Duntroon & partner in the  Men's double sculls at Pan Am Games
July 15- Katie Sauks of Owen Sound & partner Liz Fenje won gold at the Pan Am Games in the Women's lightweight double skulls
July 16- Nick Kazarian wins Grey Bruce Junior Golf Tour stop at Scenic City
July 17- Josiah Dixon of Legacy Ridge sits 23rd at GAO Men's Amateur
July 18- Shea Tiley Invited To Hockey Canada Development Camp
July 19- Jeff Preston Tournament Raises $ 50,000 for Muscular Dystrophy research
July 20- Greg Ireland resigns as Attack Coach
July 21- Luke Schmalz wins Grey Bruce Jr stop at Saugeen Golf Club
July 22- 25 horses to compete in Dream of Glory Eliminations
July 23- Medals for Hanover Golden Tigers at WAKO Kickboxing Championship in Las Vegas
July 24- 32nd annual CFPS Chantry Chinook Opens
July 27- Joey Hishon signs with Colorado
July 28- Ryan McGill & Derek King hired to coach the Attack
July 29- Bob Hicks catches monster trout at CFPS Chantry Chinook
July 30- Tim Ellis wins Late Model Dash for Cash at Sauble Speedway
July 31- Paul Lennox takes Salmon lead in CFPS Chantry Chinook Classic

Aug 3-Hemi Seelster wins Dream of Glory in 1:57.4.
Aug 4- Grand Valley Midgets of Owen Sound Fastball League win Canada West U18 at Lloydminster, Alberta
Aug 5- Rick Carr & Josh Farrell of Saugeen Track & Field Club named to Para Pan Am team
Aug 6- Luke Schmalz of Saugeen Golf wins Grey Bruce Jr stop at Meaford
Aug 7- Mark Donaldson of Port Elgin takes Salmon lead in Chantry Chinook
Aug 10- Brian Claydon of Cambridge wins Chantry Chinook by .01 pounds over Mark Donaldson
Aug 11- Gold & Record for Josh Farrell in Shot Put, Silver for Karen Van Nest in Ladies Archery, Silver for Josh Cassidy in 1,500 metres at Para  Pan Am Games
Aug 12- Wiarton Nationals win twice at ISC TWO in Indiana
Aug 13- Wiarton Nationals advance to ISC Two Final
Aug 14- Wiarton Nationals Win ISC II Championship, Silver for Josh Cassidy in Para Pan 800...Jason Crone to Gold in Wheelchair Rugby

VACATION

Aug 31- Georgies Pocket wins $ 77,000 Balanced Image Final at Hanover Raceway
Sept 1- Katie Sauks advances to semifinal at World Rowing Championship
Sept 2- Chris Yates leads Salmon Spectacular after catching 21 pounder in a kayak
Sept 3- Grand Valley wins Owen Sound Men's Fastball League Championship
Sept 4 - Mike Suceska takes Salmon lead at Owen Sound Salmon Spectacular
Sept 8- Mike Suceska of Cambridge and Adam Ivey of Grand Bend win Owen Sound Salmon Spectacular divisions
Sept 9- Attack sign Sean Durzi and Greg Smith
Sept 10- Colts Blank Attack In OHL Preseason
Sept 11- Grey County Grizzlies lose GMHL opener 18-3 at Alliston
Sept 14- Owen Sound Selects Win Bluewater Fastball Championship
Sept 15- Rick Carr & Josh Farrell named to World Para Championship Team, Knights lose season opener, Thomas Schemitsch breaks wrist
Sept 16-  Meaford Golfer Chevy Rennie turns pro
Sept 17- Aurora Hearts forfeit at Grey Motors United
Sept 18- Grey Highlands Bravehearts lose opener 13-6 at Alliston
Sept 21- Attack Finish PreSeason 1 & 3
Sept 22- Adam Jones scores 4 for Canada in 19-2 win over Czech Republic at World Indoor Lacrosse Championship
Sept 23- Kevin McArthur Selected For OHL Officiating Staff
Sept 24- Trevor Henry Makes Driving Debut at Little Brown Jug
Sept 25- Montreal Canadiens sign Michael McNiven
Sept 28- Canada with Adam Jones wins Indoor Lacrosse
Sept 29- Shallow Lake Crushers a " go "
Sept 30- Former Woodsmen coach Terry Sanderson inducted into NLL Hall of Fame

Oct 1- Saugeen District Wins Bluewater Tennis title at Southampton
Oct 2- Michael Rizzo wins CWOSSA Golf Championship at Saugeen Golf Club
Oct 5- Walkerton Hawks take 1st in Western Jr C with 3-2 showdown win at Kincardine
Oct 6- Bravehearts beat Grizzlies 14-7 in first GMHL game at Feversham
Oct 7- Junior Crusaders Move to 4 & 0 in Bluewater South Boys Volleyball
Oct 8- 2016 Softball Canada Bantam Tournament awarded to Owen Sound Fastpitch Association
Oct 9- Friday Night Lights Game & Grey Cup at OSCVI
Oct 13- Jason Crone and Canada Win World Wheelchair Opener at England 58-57 over USA
Oct 14- Adam McKeachnie named as President of the Senior NorthStars Lacrosse Club
Oct 15- Rodney Tapp Named Coach & Andy Barfoot GM of Jr NorthStars
Oct 16- St Mary's Dominates Bluewater Cross Country Meet at Hepworth
Oct 19- Jason Crone and Canada wins World Wheelchair Rugby Championship at England
Oct 20- Port Elgin Saugeen Central wins Bob Atkinson Memorial Cross Country Meet at Saugeen Bluffs
Oct 21- More than 1,000 compete at Bluewater East Elementary Cross Country Meet at 4th Division Canadian Training Centre
Oct 22- Thomas Schemitsch and Michael McNiven to Play in Super series games
Oct 23- Josh Farrell 7th in Shot Put at IPC Games in Qatar
Oct 26- Phillips, Struthers and Suzuki depart Attack for U17 at BC
Oct 27- John Diefenbaker Jr Girls hand Kincardine 1st loss in Bluewater South Basketball
Oct 28- Rick Carr faults in long jump at IPC World Championships
Oct 29- Assistant Coach Derek King Departs Attack
Oct 30- Mustangs and Raiders Advance To Bluewater Football Final

Nov 4- Attack forward Nick Suzuki scores twice at World U17
Nov 5- Korostelev scores overtime winner as Sting Beat Attack 4-3
Nov 6- West Hill Raiders vs St Mary's Mustangs for Bluewater Football title
Nov 7- Brad Tiley Named Attack Assistant Coach
Nov 9- Owen Sound Minor Peewees and Minor Bantams Win Silver Stick...Flint Firebirds Revolt
Nov 10- Firebirds re-hire coaching staff
Nov 11- Mark Sgro Owen Sound Aquatic Club qualifies for Ontario 13 and Under Winter Festival Meet in the 50 Free.  
Nov 12- OSCVI Senior Falcons upset in Bluewater North Boys Volleyball Playoffs
Nov 13- OHL Blanks Russia 3-0 at Harry Lumley-Bayshore. SDSS Senior and SHHS Juniors win Bluewater Boys Volleyball titles
Nov 16- McNiven to start for OHL vs Russia at Windsor
Nov 17- Peninsula Shores Senior & Kincardine District Juniors Win Bluewater Girls Basketball Championships
Nov 18- St Mary's Sr & Jr Mustangs Qualify for CWOSSA " AA " Girls Basketball
Nov 19- Saugeen District Royals wins CWOSSA " AA " Senior Boys Volleyball title at Walkerton
Nov 20- OSCVI qualifies for OFSAA " A " Volleyball..Attack Trade Connor Walters to Hamilton
Nov 23- Peninsula Shores Phoenix win 1st ever CWOSSA Sr Girls Basketball Title
Nov 24- Shallow Lake Sting Named Host Team For 2016 Canadian Bantam Fastball Tournament in Owen Sound
Nov 25- No Attack players on Central Scouting November list
Nov 26- PSDS Girls Basketball, SDSS & OSCVI Boys Volleyball at OFSAA events
Nov 27- PWSA Intermediate Ladies Championship to be staged in Owen Sound

Dec 1- Grey County Grizzlies Forfeit
Dec 2- Bears in Blue Attack Game raises $ 34,500 for Prostate Cancer Research
Dec 7- Larisa Yurkiw 7th & 14th at Lake Louise World Cup events
Dec 8- Knights thump Shelburne 13-4..Legacy Ridge sold..Stone Tree to close...sale pending
Dec 9- Julian Smith wins Junior Men's Nordic Sprint at Canmore, Alberta
Dec 10- Bravehearts win late at Orangeville
Dec 11- Tottenham Wins 7th straight nipping Knights of Meaford 6-5 in a shootout
Dec 14- Jacob Busch scores twice, Attack blank Peterborough 7-0
Dec 15- Chippewa Golf Club sold
Dec 16- Josh Cassidy Returns to Owen Sound
Dec 17- Don Desjardins joins Legacy Ridge ownership group
Dec 18- Keith Peer Named Senior NorthStars General Manager
Dec 19- Larisa Yurkiw 3rd in downhill at Val D'Isere
Dec 21- Mike Angelidis scores for Tampa Bay
Dec 22- Attack To Reduce Roster
Dec 23- Sharipzyanov Named To Russian Junior squad for WJr ( sort of )
Dec 24- The Sharipzyanov shuffle
Dec 29- Canada beats Denmark, Sharipzyanov & Russia 2 & 0 at World Junior
Dec 30- Mat MacLeod drafted 2nd in CLax Draft

Dec 31- Leafs Win.....

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc