Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Thursday, October 24, 2019

Mustangs Advance To Football Final

Owen Sound | by Fred Wallace  

Oct 24/19 Bayshore Broadcasting Sports


Bluewater Football Semifinal

St Mary's Mustangs 35 Grey Highlands Lions 14

Clayton Glover had 2 TDs for the Mustangs

Will Kazarian, Jackson Baker & Blair Whitehouse also had majors for the Mustangs who are ranked # 22 among small schools by Canadian Football Chat

Whitehouse added 4 converts in the victory as St Mary's advances to the Championship Final to be hosted November 1st at Victoria Park in Owen Sound.


The Saugeen District Royals host the Owen Sound District Wolves this afternoon in the 2nd semifinal

Game time is 2 pm in Port Elgin





Ontario Hockey League

Guelph Storm 4 Erie Otters 3  (SO)

Pavel Gogolev and Cam Hillis scored shootout goals for Guelph

Storm netminder Nico Daws made 45 saves plus stopped 3 out of the 4 Erie shootout attempts

Cedric Ralph, Ty Collins and Andrei Bakanov scored in regulation for Guelph

Daniel D’Amato, Chad Yetman and Jack Duff scored for the Otters.


Tonight, the Owen Sound Attack are at Barrie to go against the Colts

Owen Sound is ranked 6th this week in the CHL-Kia Top 10

You can hear the Attack & Colts live on 560 CFOS with Kia of Owen Sound-Terry's Trailer Service Bearadio

Bearadio is brought to you in part by Owen Sound Fitness & Training.
 

 

Sault Ste Marie Greyhounds at Windsor Spitfires  7:05 pm
Sarnia Sting at Peterborough Petes  7 :05 pm


Western Conference

Saginaw         13 8 4 1 0 17
Owen Sound 10 7 2 0 1 15
Windsor          11 7 3 1 0 15
Flint                 10 7 3 0 0 14
Kitchener        11 5 2 2 2 14
Erie                 13 6 5 0 2 14
Sault Ste Marie  12 6 5 1 0 13
Guelph          11 4 4 1 2 11
London            9 4 4 1 0 9
Sarnia           10 3 7 0 0 6
 

Eastern Conference

Peterborough 12 9 3 0 0 18
Sudbury           13 8 5 0 0 16
Oshawa           11 9 2 0 0 18
Ottawa             11 7 4 0 0 14
Barrie               11 6 4 0 1 13
Hamilton          12 5 6 1 0 11
Niagara            12 4 5 2 1 11
Mississauga    10 4 6 0 0 8
North Bay        12 3 9 0 0 6
Kingston          12 1 8 2 1 5


Kia CHL Top 10 Rankings – Week 6

Sherbrooke Phoenix (11-1-1-0)
Oshawa Generals (9-2-0-0)
Edmonton Oil Kings (8-1-3-0)
Prince Albert Raiders (7-1-3-0)
Chicoutimi Sagueneens (8-3-1-0)
Owen Sound Attack (7-2-0-1)
Cape Breton Eagles (10-3-0-0)
Rimouski Oceanic (9-2-1-1)
Peterborough Petes (9-3-0-0)
Charlottetown Islanders (9-1-3-0)
 

Honourable Mention:

Everett Silvertips (8-3-0-0)
Flint Firebirds (7-3-0-0)
Drummondville Voltigeurs (9-4-0-0)
 


The Ontario Hockey League, in association with the Canadian Hockey League and the Russian Ice Hockey Federation, announced today that Windsor Spitfires forward Egor Afanasyev and Ottawa 67's defenceman Nikita Okhotyuk will represent Russia in the upcoming 2019 CIBC Canada Russia Series.

Team OHL will compete against Afanasyev, Okhotyuk and Russian National Junior Team hopefuls in Game 3 of the series on Thursday, November 7 in Kitchener before Game 4 takes place on Monday, November 11 in London.

A second round (45th overall) pick of the Nashville Predators in the 2019 NHL Draft, Afanasyev is in his first OHL season with the Windsor Spitfires after his rights were acquired from the Ottawa 67's in December 2018. The 18-year-old from Moscow, Russia has 12 points (5-7--12) through his first 11 games of the 2019-20 season and recently signed a three-year entry-level NHL contract with the Predators last week. Afanasyev was originally Ottawa's sixth round pick in the 2017 OHL Priority Selection.

The 6-foot-3, 205Ib. winger represented Russia at the 2017 World Under-17 Hockey Challenge in Dawson Creek and Fort St. John, BC, recording five points (2-3--5) in as many games.

A second round (61st overall) pick of the New Jersey Devils in the 2019 NHL Draft, Okhotyuk made his season debut last weekend after recovering from injury to begin 2019-20. The 18-year-old from Chelyabinsk, Russia is in his third OHL season after recording 17 points (2-15--17) over 56 games with the 67's last season, helping guide the team to an Eastern Conference championship. The 6-foot-1, 198Ib. rearguard was Ottawa's first round (16th overall) pick in the 2017 CHL Import Draft.

Okhotyuk represented Russia at the 2016 World Under-17 Hockey Challenge in Sault Ste. Marie, Ont., suiting up in six games as Russia claimed bronze. He wore the 'C' for Russia at the 2017 Hlinka Gretzky Cup, recording three points (1-2--3) in five contests. He also represented his country in the 2018 IIHF World Under-18 Hockey Championship in Chelyabinsk and Magnitogorsk, Russia, recording two assists in five contests.

In 16 years of competition, the Russian National Junior Team has played to a record of 33-60-0-3, winning last year's series by an 11-7 mark in points.

2019 CIBC Canada Russia Series Schedule:

Game 1 – Monday November 4 at Saint John, NB
Game 2 – Tuesday November 5 at Moncton, NB

Game 3 – Thursday November 7 at Kitchener, ON
Game 4 – Monday November 11 at London, ON

Game 5 – Wednesday November 13 at Saskatoon, SK
Game 6 – Thursday November 14 at Prince Albert, SK




PJHL Pollock Division

Mitchell Hawks 4 Hanover Barons 0

Seth Monkhouse made 43 saves for Mitchell who are tied with Hanover for 3rd in the division

Ryan Murray scored twice & had a 3 point game for the Hawks


Period 1
Mitchell - Max Hall (Spencer Dowd, Ryan Murray) 8:55

Period 2
(no scoring)

Period 3
Mitchell - Noah Benjamin (Ethan Hill, Tanner Hertel) 9:12
Mitchell - Ryan Murray (short handed) (Jarett Bogdon, Callum McMann) 13:34
Mitchell - Ryan Murray (Max Hall, Aaron Skinner) 18:21
Seth Monkhouse 43 saves 


Pollock Division

Wingham 13 10 2 1 0 21
Mount Forest 11 8 2 1 0 17
Mitchell 11 6 4 0 1 13
Hanover 12 6 5 0 1 13
Kincardine 10 5 5 0 0 10
Walkerton 12 2 9 0 1 5
Goderich 11 2 9 0 0 4

 

PJHL Carruthers Division Tonight

Orillia Terriers at Schomberg Cougars 7:30 PM
Penetanguishene Kings at Stayner Siskins  8:00 PM


Carruthers Division Standings

Stayner 11 7 4 0 0 14
Orillia                11 7 4 0 0 14
Penetang 11 6 4 1 0 13
Schomberg 12 6 5 1 0 13
Alliston 9 5 2 0 2 12
Huntsville 11 4 7 0 0 8
Midland 11 4 7 0 0 8
Caledon 12 3 7 2 0 8



PJHL South

Grimsby Peach Kings 4 Hespeler Shamrocks 1
Glanbrook Rangers 5 Port Dover Sailors 1
 

PJHL West

Wheatley Sharks 5 Amherstburg Admirals 4
 

PJHL South 

Amherstview Jets 7 Port Perry Mojacks 5



Greater Metro Junior Hockey League

Almaguin Spartans 6 Bradford Bulls 4

Ivan Skvortsov & Amadeus Grusland both scored 2 goals for the Spartans
 

1st Period
03:56 Almaguin Power Play - Ivan Skvortsov  (Stepan Skvirsky, Konstantins Gribula)
07:44 Almaguin Power Play - Aldus Granath  (Wylie Nunn, Artur Fokin)
15:12 Bradford Bulls Power Play - Ryan Smith  (Braden Handley, Hughie Sheppard)
16:30 Bradford Bulls Power Play - Ethan Salter  (Unassisted)
18:35 Almaguin Short Handed - Amadeus Grusland  (Anthony Masanotti)

2nd Period
00:48 Almaguin Power Play - Ivan Skvortsov  (Nikita Dyakun, Stepan Skvirsky)
11:26 Bradford Bulls Hughie Sheppard  (Haydn Downing, Ryan Smith)

3rd Period
06:48 Almaguin Power Play - Amadeus Grusland  (Aldus Granath, Anthony Masanotti)
17:37 Bradford Bulls Power Play - Braden Handley  (Roope Kalanti, Hughie Sheppard)
19:39 Almaguin Stepan Skvirsky  (Aldus Granath, Ivan Skvortsov)
 

Tonight

Almaguin Spartans at Knights of Meaford 7:30 pm
Bradford Rattlers at New Tecumseth Civics  8:30 pm


North Division

New Tecumseth 15 12 3 0 0 24
Bradford Bulls 12 9 3 0 0 18
Temiscaming  10 8 2 0 0 16
Ville-Marie          12 7 4 0 1 15
Bradford Rattlers 11 7 4 0 0 14
South Muskoka 13 5 6 0 2 12
West Nipissing 14 6 8 0 0 12
Almaguin          15 6 9 0 0 12
Bancroft          12 4 8 0 0 8
Knights of Meaford 6 3 3 0 0 6
Ottawa              15 1 14 0 0 2


South Division

North York 14 10 3 0 1 21
St. George 10 10 0 0 0 20
Kingsville 13 7 3 0 3 17
Windsor 13 7 5 0 1 15
Durham 13 7 6 0 0 14
Niagara 11 4 6 0 1 9
Tottenham 11 4 6 0 1 9
Northumberland 11 2 6 0 3          
London 7 3 4 0 0 6
Toronto 12 3 9 0 0 6




Ontario Junior Hockey League

Pickering Panthers 6 Aurora Tigers 4
Toronto Jr Canadiens 3 North York Rangers 2
Buffalo Jr Sabres 4 Brantford 99'ers 1


The Collingwood Colts have 2 home games this weekend at the Eddie Bush Memorial Arena.

Tomorrow night, the Colts host Aurora

Sunday afternoon, Collingwood will entertain Stouffville


North Division
Collingwood 15 8 5 1 1 18
Markham 15 7 6 0 2 16
Stouffville 16 7 8 0 1 15
Pickering 13 6 7 0 0 12
Aurora 16 3 11 0 2 8
 

West Division
Oakville 16 12 3 1 0 25
Burlington 15 11 3 1 0 23
Georgetown 14 7 4 2 1 17
Brantford 14 8 6 0 0 16
Buffalo 14 5 8 0 1 11
Milton  15 4 9 1 1 10


South Division
Tor Patriots 16 13 2 0 1 27
Toronto JCan 15 10 3 1 1 22
St Michaels 17 7 7 0 3 17
Mississauga 17 7 8 1 1 16
Brampton 16 6 10 0 0 12
North York 16 4 9 1 2 11
 

East Division
Wellington 17 13 3 1 0 27
Trenton 19 13 5 0 1 27
Whitby              15 6 5 1 3 16
Cobourg 15 5 7 2 1 13
Lindsay 18 3 13 1 1 8




Bluewater South Senior Girls Basketball

Walkerton Riverhawks 36 Sacred Heart Crusaders 32
John Diefenbaker Trojans 25 Saugeen District Royals 13
 

Senior Girls Basketball Standings

South

Walkerton (A) 7 6 1 12
Kincardine (A) 5 4 1 8
J Diefenbaker (AA) 7 3 4 6
Sacred Heart (AA) 6 2 4 4
Saugeen (AA) 5 0 5 0
 

North

St. Mary's (AA) 7 6 1 12
Georgian Bay (A) 8 6 2 12
Owen Sound (AAA) 8 6 2 12
Peninsula Shores (A) 7 3 4 6
Grey Highlands (AA) 8 2 6 4
Bruce Peninsula (A) 8 0 8 0




Bluewater South Junior Girls Basketball

Saugeen District Royals 36 John Diefenbaker Trojans 22
Walkerton Riverhawks 41 Sacred Heart Crusaders 22
 

Junior Girls Basketball Standings

South

Walkerton (A) 7 7 0 14
Sacred Heart (AA) 6 4 2 8
Saugeen (AA) 5 2 3 4
Kincardine (A)              5 2 3 4
J Diefenbaker (AA) 7 0 7 0


North

Owen Sound (AAA) 4 3 1 6
Bruce Peninsula (A) 4 3 1 6
St. Mary's (AA) 3 2 1 4
Georgian Bay (A) 5 0 5 0



Bluewater North Junior Boys Volleyball

at Grey Highlands Secondary School, Flesherton

St. Mary's Mustangs 2 Bruce Peninsula Panthers 0 ( 25-16, 25-8 )
St. Mary's Mustangs 2 Grey Highlands Lions 0 ( 25-12, 25-14 )
 

Junior Boys Volleyball Standings

North

St. Mary's (AA) 10 10 0 20
Owen Sound (AAA) 8 5 3 10
Grey Highlands (AA) 11 5 6 10
Bruce Peninsula (A) 9 3 6 6
Georgian Bay (A) 8 0 8 0
 

South

Sacred Heart (AA) 8 8 0 16
Walkerton (A) 8 5 3 10
Saugeen (AA) 7 4 3 8
J Diefenbaker (AA) 9 2 7 4
Kincardine (A)              8 1 7 2




 

Owen Sound Junior North Stars Lacrosse Club Annual General Meeting

Mark Rouse will be returning as Team President and will be joined on the executive by Mike Medwedyk, Dee Grimoldby & Ted Kitto

Jamie Grimoldby will be returning as the Head Coach

Brad Caskenette has elected not to return as either GM or Assistant Coach and put his focus elsewhere.

The North Stars will start a search for a replacement GM in short order.

 

Officers:

Mark Rouse as President
Mike Medwedyk as VP
Dee Grimoldby as Treasurer
Ted Kitto as Secretary
 

Directors;

Jamie Grimoldby (remains as head coach)
Deb Krueger
Christine Medwedyk
Pam Coulter
Sue Kitto
Paul Stewart
Jill Sarty
Brandon Stauffer




Wednesday Morning Ladies Bowling League

Standings

Ron Downs at Royal LePage 31
Krueger Custom Steel 28
Grey Bruce Patio Enclosures 25
The Bread Depot 14

Donna Ahrens had a 225 for the high single & a 557 for the high triple




Owen Sound Puffer Hockey League

Hobart's 4 Great Lakes Drywall 0

Dave Moyer scored 3 times for Hobart's & Ian Tilley posted the shutout


M & M Food Market 3 Tamming Law 1

Cliff Curtis had the game winning goal


Thom Construction 3 Gary Byers Sound & Lighting 2

Ed Muir scored the winning goal for Thom Construction


The Puffer League has spots available for both regular-full time players and for players who would like to be on the " Spare " list

For more information contact Mel at 519-379-4543




Minor Hockey

Bantam

Chatsworth Air Tech Mechanical Rebels 10 Mount Forest Rams 0

Dakota McComb, Tyson Twining, Hayden Wardell, Emmett Jackson, and Josh Johnston scored for Air Tech Mechanical 



Atom

West Grey Warriors 10 Chatsworth Great Lakes Frame Company Rebels 4
 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc