Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Friday, October 11, 2019

Bluewater Baseball Playoffs Today

Owen Sound | by Fred Wallace  

Oct 11/19 Bayshore Broadcasting Sports


Bluewater Varsity Boys Baseball

at Moreau Park, Thornbury

9 am  
Georgian Bay Thunder vs Owen Sound District Wolves
St. Mary's Mustangs vs Grey Highlands Lions

11:30 am  
Grey Highlands Lions vs Owen Sound District Wolves
St. Mary's Mustangs vs Georgian Bay Thunder




Bluewater Football

Saugeen District Royals 48 Grey Highlands Lions 0

Des Imeson & Mike Allison combined for 5 touchdowns for the Royals

Flynn Coleen-Castles & Austin MacKinnon also had touchdowns for SDSS while Lucas Ramallo had 6 converts

Saugeen District is 3 & 1

The Lions fall to 0 & 4

Today

Owen Sound District Wolves ( 1 & 2 ) at St. Mary's Mustangs ( 3 & 0 )

3 pm at Victoria Park





Ontario Hockey League

Oshawa Generals 5 North Bay Battalion 4

Dawson McKinney scored twice for Oshawa who are 8 & 0

Former Attack netminder Andrew Maclean is now 7 & 0 for the Generals.

Former Attack forward Mitchell Russell scored his 2nd of the year for the Battalion


Tonight, the Owen Sound Attack are at London to face the Knights

You can hear the Attack & Knights live on 560 CFOS with Kia of Owen Sound-Terry's Trailer Service Bearadio.

Bearadio is brought to to you in part by M & M Food Market

 

Tonight


Niagara IceDogs at Kingston Frontenacs 7 pm
Mississauga Steelheads at Ottawa 67's  7 pm
Hamilton Bulldogs at Erie Otters  7 pm
Oshawa Generals at Sudbury Wolves  7:05 pm
Peterborough Petes at Sarnia Sting   7:05 pm
Sault Ste Marie Greyhounds at Guelph Storm  7:30 pm
Windsor Spitfires at Kitchener Rangers  7:30 pm
 

WESTERN CONFERENCE

Saginaw         8 4 3 1 0 9
Owen Sound 7 4 2 0 1 9
Windsor          7 4 2 1 0 9
Kitchener        7 3 1 1 2 9
Sault SMarie  6 4 2 0 0 8
Erie                  7 4 3 0 0 8
Flint                 6 4 2 0 0 8
London            5 3 2 0 0 6
Guelph             5 2 1 1 1 6
Sarnia              5 0 5 0 0 0


EASTERN CONFERENCE

Oshawa          8 8 0 0 0 16
Sudbury          7 5 2 0 0 10
Barrie               6 4 1 0 1 9
Peterborough  6 4 2 0 0 8
Niagara            7 3 2 1 1 8
Ottawa             7 4 3 0 0 8
Mississauga    6 2 4 0 0 4
Hamilton          7 2 5 0 0 4
North Bay        7 1 6 0 0 2
Kingdton         6 0 4 1 1 2


Kia CHL Top 10 Rankings – Week 4

Oshawa Generals (7-0-0-0)
Chicoutimi Sagueneens (4-1-1-0)
Sherbrooke Phoenix (6-1-1-0)
Cape Breton Eagles (6-1-0-0)
Calgary Hitmen (4-0-1-0)
Prince Albert Raiders (5-0-2-0)
Charlottetown Islanders (5-0-2-0)
London Knights (3-2-0-0)
Edmonton Oil Kings (5-1-2-0)
Ottawa 67's (4-3-0-0)
 

Honourable Mention:

Sudbury Wolves (5-2-0-0)
Moose Jaw Warriors (4-1-0-0)
Shawinigan Cataractes (5-1-0-0)




Greater Metro Junior Hockey League

North

Bradford Rattlers 8 New Tecumseth Civics 4
Ville-Marie Pirates 5 Bancroft Rockhounds 3
 

Rattlers 8 Civics 4

Nikita Sakhno had 2 goals & 4 points for the Rattlers

Vadim Shatunov & Roman Kulakov both scored twice for the Civics who suffered just their 2nd defeat of the season

 

1st Period
00:29 Bradford Rattlers Zakk Bekolay  (Evgeny Lukin, Mike Dyck)
05:55 Bradford Rattlers Nikita Sakhno  (Vojtech Pfeifer, Zakk Bekolay)
11:12 Bradford Rattlers Edgars Landsbergs  (Stephane Nukapiak)
14:30 Bradford Rattlers Vojtech Pfeifer  (Simon Birkehorn, Nikita Sakhno)
15:01 New Tecumseth Roman Kulakov  (Matthew Senra, Riley Nadeau)
18:57 New Tecumseth Power Play - Vadim Shatunov  (Marshel Tupper, Riley Nadeau)

2nd Period
01:09 New Tecumseth Vadim Shatunov  (Roman Kulakov, Savva Verbetskii)
03:10 Bradford Rattlers Nikita Sakhno  (Lucas Boillat, Oleg Grishatov)
04:51 Bradford Rattlers Linus Brofaldt  (Nikita Sakhno)
11:09 Bradford Rattlers Power Play - Brayden Morris  (Matvey Trubachyov, Mike Dyck)
18:41 Bradford Rattlers Brayden Morris  (Evgeny Lukin, Mike Dyck)

3rd Period
12:37 New Tecumseth Roman Kulakov  (Vadim Shatunov, Riley Nadeau)
 

Tonight
( Home Teams listed first )

North 

7:00PM South Muskoka Shield vs New Tecumseth Civics
7:30PM West Nipissing Lynx vs Ottawa Sharpshooters
8:00PM Temiscaming Titans vs Bancroft Rockhounds 
 

South

7:30PM St. George Ravens vs North York Renegades
7:30PM Niagara Whalers vs Durham Roadtunners
7:30PM Toronto Predators vs Windsor Aces
8:00PM Temiscaming Titans vs Bancroft Rockhounds
 

The home opener for the Knights of Meaford is Thursday when they host Ottawa


North Division

New Tecumseth 12 10 2 0 0 20
Bradford Bulls 10 8 2 0 0 16
Temiscaming              7 6 1 0 0 12
Ville-Marie        8 5 3 0 0 10
Bradford Rattlers 9 5 4 0 0 10
Bancroft          9 4 5 0 0 8
West Nipissing 10 4 6 0 0 8
Almaguin          11 4 7 0 0 8
South Muskoka 9 2 6 0 1 5
Knights of Meaford    4 2 2 0 0 4
Ottawa              10 0 10 0 0 0
 

South Division

North York 10 8 1 1 0 17
St. George 6 6 0 0 0 12
Kingsville 9 5 2 0 2 12
Windsor 9 5 3 0 1 11
Durham 9 5 4 0 0 10
Niagara 6 2 4 0 0 4
Nthumberland 6 2 4 0 0 4
Toronto 8 2 6 0 0 4
Tottenham 7 1 5 0 1 3
London 5 1 4 0 0 2



Ontario Junior Hockey League

Brantford 99'ers 5 Lindsay Muskies 3  
North York Rangers 4 Wellington Dukes 4

Tonight, the Collingwood Colts host the Markham Royals at the Eddie Bush Memorial Arena

Collingwood is 2 points back of Markham for 1st in the North Division

Game time tonight is 7:30 pm


North Division

Markham 11 6 3 0 2 14
Collingwood 11 6 5 0 0 12
Stouffville 12 6 6 0 0 12
Pickering   9 3 6 0 0 6
Aurora              10 0 8 0 2 2


West Division

Oakville 11 8 2 1 0 17
Burlington 11 8 2 1 0 17
Georgetown 10 6 2 2 0 14
Brantford 8 6 2 0 0 12
Buffalo 9 3 6 0 0 6
Milton  10 2 7 1 0 5


South Division

Tor Patriots 10 7 2 0 1 15
Mississauga 13 6 5 1 1 14
Jr Canadiens 10 6 3 0 1 13
Brampton 12 6 6 0 0 12
St Michaels 13 4 6 0 3 11
North York 10 3 5 1 1 8


East Division

Trenton 14 10 3 0 1 21
Wellington 14 10 3 1 0 21
Whitby 11 5 4 0 2 12
Cobourg 10 4 5 1 0 9
Lindsay 15 2 11 1 1 6




PJHL Carruthers Division

Alliston Hornets 7 Stayner Siskins 4
Caledon Golden Hawks 4 Schomberg Cougars 4
 

Hornets 7 Siskins 4

Adrian Ludiciani had a goal & 3 points to lead Alliston.

Myles Baker, Tyler Karl, Josh Battistella & Ryan MacKay scored for the Siskins
 

Period 1
Alliston - Evan Spencer (Kyle Besley, Rhys Brown) 10:37
Alliston - Adrian Ludiciani (James Laceby) 18:29

Period 2
Alliston - Evan Spencer (Jordan Taylor, Kyle Besley) 1:36
Alliston - Mitch Livingston (power play) (Ryan Sallows) 2:58
Stayner - Myles Baker (power play) (Curtis Dubeau, Sam Pink) 5:59
Alliston - Jordan Taylor (Adrian Ludiciani, Braydon Hogarth) 7:56
Stayner - Tyler Karl (Evan Kuhl, Aidan Desforges) 9:30
Stayner - Josh Battistella (power play) (Evan Kuhl, Deaglan Small) 12:40

Period 3
Stayner - Ryan MacKay (Josh Battistella) 1:26
Alliston - Keegan Gillis-McAnulty (Adrian Ludiciani, James Laceby) 3:39
Alliston - Rhys Brown (short handed) (Braydon Hogarth) 7:46



Golden Hawks 4 Cougars 4

Rees Cameron scored twice including the game tying goal for Schomberg

 

Period 1
(no scoring)

Period 2
Caledon - Adam Magliozzi (Ben Snow, Everett Flewelling) 5:10
Schomberg - Rees Cameron (unassisted) 5:38
Schomberg - Vito Sica (power play) (Connor Childerhose, Cameron Kokelj) 7:11
Caledon - Noah Li (Aidan Jones) 10:11
Caledon - Kory Lund (Ethan Lajeunesse, Darius Kondrotas) 12:24
Caledon - Marc Bottero (Aidan Jones) 12:42

Period 3
Schomberg - Connor Childerhose (Cameron Robinson, Brenndan Eason) 5:34
Schomberg - Rees Cameron (Cameron Kokelj, Trevor Dungey) 16:21
Overtime
(no scoring)
 

Tonight

Huntsville Otters at Penetanguishene Kings 8:00 PM
Schomberg Cougars at Alliston Hornets      8:30 PM


Carruthers Division Standings

Stayner 7 5 3 0 0 10
Penetang 8 5 3 0 0 10
Schomberg 9 4 4 1 0 9
Alliston 7 4 2 0 1 9
Orillia    7 4 3 0 0 8
Caledon 9 3 5 1 0          7
Midland 7 3 4 0 0 6
Huntsville 7 2 5 0 0 4

 

Pollock Division Monthly Awards

Miller Insurance-MVP of the Month-Jarett Bogdon-Mitchell Hawks
Howick Mutual Rookie of Month-Luke Eurig-Mount Forest Patriots
 

Tonight

Kincardine Bulldogs at Wingham Ironmen 8:00 PM
Goderich Flyers at Walkerton Hawks 8:20 PM
Hanover Barons at Mitchell Hawks  8:30 PM
 

Pollock Division Standings

Wingham 9 7 1 1 0 15
Mount Forest 7 5 1 1 0 11
Mitchell 8 5 2 0 1 11
Hanover 9 4 3 1 1 10
Kincardine 8 4 3 1 0 9
Walkerton 9 2 7 0 0 4
Goderich 8 0 8 0 0 0



Bluewater North Senior Girls Basketball

Owen Sound District Wolves 35 St. Mary's Mustangs 34
Georgian Bay Thunder 43 Peninsula Shores Phoenix 13
 

North

Georgian Bay (A) 5 4 1 8
Owen Sound (AAA) 5 4 1 8
St. Mary's (AA) 4 3 1 6
Grey Highlands (AA) 4 1 3 2
Peninsula Shores (A) 4 1 3 2
Bruce Peninsula (A) 4 0 4 0


South

Walkerton (A)              4 4 0 8
Kincardine (A)              3 2 1 4
Sacred Heart (AA)         4 2 2 4
J Diefenbaker (AA)        4 1 3 2
Saugeen (AA)               3 0 3 0



Bluewater North Junior Girls Basketball

Owen Sound District Wolves 29 St. Mary's Mustangs 24
 

North

Owen Sound (AAA) 3 2 1 4
St. Mary's (AA) 3 2 1 4
Bruce Peninsula (A) 3 2 1 4
Georgian Bay (A) 3 0 3 0
 

South

Walkerton (A) 4 4 0 8
Sacred Heart (AA) 4 3 1 6
Kincardine (A) 3 1 2 2
Saugeen (AA) 3 1 2 2
J Diefenbaker (AA) 4 0 4 0
 


Bluewater South Senior Boys Volleyball

Sacred Heart Crusaders 2 Saugeen District Royals 0

South

Sacred Heart (AA) 3 3 0 6
Saugeen (AA) 1 0 1 0
Walkerton (A)    2 0 2 0


North

St. Mary's (AA) 2 2 0 4
Owen Sound (AAA) 2 1 1 2
Peninsula Shores (A) 2 0 2 0



Bluewater South Junior Boys Volleyball

Sacred Heart Crusaders 2 John Diefenbaker Trojans 0
Sacred Heart Crusaders 2 Saugeen District Royals 0
John Diefenbaker Trojans 2 Saugeen District Royals 0


South

Sacred Heart (AA) 6 6 0 12
Saugeen (AA) 4 2 2 4
Walkerton (A) 4 2 2 4
Kincardine (A) 4 1 3 2
J Diefenbaker (AA) 6 1 5 2

North

St. Mary's (AA) 3 3 0 6
Bruce Peninsula (A) 4 3 1 6
Grey Highlands (AA) 6 3 3 6
Owen Sound (AAA) 4 2 2 4
Georgian Bay (A) 5 0 5 0



Owen Sound Ladies Volleyball

Jesco 8 Vanwycks 0
Tin Man 4 Bruce Wild 4
Carsons 8 Samli Law 0
 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc