Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Thursday, July 25, 2019

Softball Canada U19 Championship Sked

Owen Sound | by Bayshore News Staff  

Welcome Banquet Launches Tournament August 5th

Softball Canada Under 19 Championship

at Duncan McLellan Park, Owen Sound

Host- Belmore Sting

 

Monday August 5

Welcome Banquet at the Harry Lumley-Bayshore Community Centre

 

Tuesday August 6

1 9 am      Shellbrook Rangers vs Colchester Royals                                 ( Diamond 1 )
2 9:30 am KW Twins vs Team Quebec                                                          ( Diamond 2 )
3 11 am     Saskatoon Selects vs Belmore Sting                                         ( Diamond 1 )
4 11:30 am Napanee Express vs BC Marlins                                                ( Diamond 2 )
5 1 pm        Delisle Pride vs Newfoundland Selects                                      ( Diamond 1 )
6 1:30 pm   Shallow Lake Sting vs St Mary's Taymouth Tigers                   ( Diamond 2 )
7 3 pm        Shellbrook Rangers vs  KW Twins                                               ( Diamond 1 )
8 3:30 pm    Colchester Royals vs Team Quebec                                          ( Diamond 2 )

Opening Ceremonies 6 pm  Diamond 1

9 6:45 pm   Belmore Sting vs Delisle Pride                                                               ( Diamond 1 )
10 7 pm      Napanee Express vs St Mary's Taymouth Tigers                                ( Diamond 2 )
11 8:45 pm Saskatoon Selects vs Shallow Lake Sting                                           ( Diamond 1 )
12 9 pm      BC Marlins vs Newfoundland Selects                                                    ( Diamond 2 )


Wednesday August 7

13 9:30 am  KW Twins vs Delisle Pride                                                                  ( Diamond 1 )
14 10 am     Shellbrook Rangers vs Saskatoon Selects                                      ( Diamond 2 )
15 11:30 am Napanee Express vs Colchester Royals                                          ( Diamond 1 )
16 noon         Shallow Lake Sting  vs Team Quebec                                              ( Diamond 2 )
17 1:30 pm    Belmore Sting vs BC Marlins                                                              ( Diamond 1 )
18 2 pm         Newfoundland Selects vs St Mary's Taymouth Tigers                     ( Diamond 2 )
19 3:30 pm   Saskatoon Selects vs  KW Twins                                                        ( Diamond 1 )
20 4 pm         Shellbrook Rangers  vs Shallow Lake Sting                                      ( Diamond 2 )
21 6 pm         Napanee Express vs Team Quebec                                                    ( Diamond 1 )
22 6:30 pm   BC Marlins  vs Delisle Pride                                                                    ( Diamond 2 )
23 8 pm         Belmore Sting vs  St Mary's Taymouth Tigers                                     ( Diamond 1 )
24 8:30 pm   Colchester Royals vs Newfoundland Selects                                      ( Diamond 2 )

 

Thursday August 8

25 9:30 am   Saskatoon Selects vs BC Marlins                                                  ( Diamond 1 )
26 10 am      Delisle Pride  vs Team Quebec                                                        ( Diamond 2 )
27 11:30 am  KW Twins vs St Mary's Taymouth Tigers                                       ( Diamond 1 )
28 noon         Napanee Express vs Shellbrook Rangers                                     ( Diamond 2 )
29 1:30 pm    Belmore Sting vs Colchester Royals                                              ( Diamond 1 )
30 2 pm         Shallow Lake Sting  vs Newfoundland Selects                             ( Diamond 2 )
31 3:30 pm    Delisle Pride  vs St Mary's Taymouth Tigers                                    ( Diamond 1 )
32 4 pm         Shellbrook Rangers vs BC Marlins                                                   ( Diamond 2 )
33 6 pm          KW Twins vs Shallow Lake Sting                                                     ( Diamond 1 )
34 6:30 pm    Team Quebec vs  Newfoundland Selects                                      ( Diamond 2 )
35 8 pm         Napanee Express vs Belmore Sting                                               ( Diamond 1 )
36 8:30 pm   Saskatoon Selects vs Colchester Royals                                       ( Diamond 2 )

 

Friday August 9

37 9:30 am   Shellbrook Rangers vs St Mary's Taymouth Tigers                         ( Diamond 1 )
38 10 am      Delisle Pride  vs Shallow Lake Sting                                                   ( Diamond 2 )
39 11:30 am Napanee Express vs Saskatoon Selects                                         ( Diamond 1 )
40  noon       BC Marlins  vs  KW Twins                                                                     ( Diamond 2 )
41 1:30 pm   Shellbrook Rangers vs Belmore Sting                                               ( Diamond 1 )
42 2 pm        Saskatoon Selects vs Newfoundland Selects                                  ( Diamond 2 )
43 3:30 pm  Team Quebec vs St Mary's Taymouth Tigers                                    ( Diamond 1 )
44 4 pm        Colchester Royals vs Shallow Lake Sting                                         ( Diamond 2 )
45 6 pm        Napanee Express vs Delisle Pride                                                     ( Diamond 1 )
46 6:30 pm   KW Twins vs  Newfoundland Selects                                                ( Diamond 2 )
47 8 pm       Belmore Sting vs Team Quebec                                                          ( Diamond 1 )
48 8:30 pm  BC Marlins  vs Colchester Royals                                                       ( Diamond 2 )

 

Saturday August 10

TieBreaker(s) If Needed 

_____________ vs _________________

_____________ vs __________________

C1    10 am  1st vs 4th                                                                      ( Diamond 1 )
CC1 11 am 10th vs 11th                                                                   ( Diamond 2 )
C2 noon        2nd vs 3rd                                                                    ( Diamond 1 )
CC2  1 pm     9th vs 12th                                                                   ( Diamond 2 )
C3 2:30 pm   5th vs 8th                                                                      ( Diamond 1 )
CC3  3 pm     Winner CC1 vs Winner CC2                                      ( Diamond 2 )
C4 5 pm         6th vs 7th                                                                      ( Diamond 1 )
C5 5:30 pm    Winner C3 vs Loser C1                                              ( Diamond 2 )
C6 7:30 pm    Winner C4 vs Loser C2                                              ( Diamond 2 )
C7 7:30 pm    Winner C1 vs Winner C2                                            ( Diamond 1 )

 

Sunday August 11

C8 10 am       Winner C5 vs Winner C6                                               ( Diamond 1 )
C9  noon        Winner C8 vs Loser C7                                                 ( Diamond 1 )
C10 2:30 pm Winner C7 vs Winner C9                                               ( Diamond 1 )

 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc