Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Monday, July 8, 2019

Mustangs Win OASA U23

Owen Sound | by Fred Wallace  

July 8/19 Bayshore Broadcasting Morning Sports

courtesy OASA 


Ontario Amateur Softball Association Under 23 Elimination Tournament

Championship Final

New Hamburg Mustangs 5 Tavistock Hops 4  ( 10 innings )

Ryan Cadwell lofted a single into shallow left field in the 10th inning to drive in the winning run for the Mustangs

New Hamburg's Tyler Randerson was named as the top pitcher in the tournament while teammate Isaiah Whetstone was selected as the tournament MVP

New Hamburg, Tavistock & the Owen Sound Selects will represent Ontario at the Softball Canada Championship Tournament in Saskatoon which begins later this month.

 

 

Ontario Amateur Softball Association Under 23 Elimination Tournament

Sunday July 7, 2019
 

Championship Final

New Hamburg Mustangs 5 Tavistock Hops 4  ( 10 innings )


Semifinal

Tavistock Hops 3 Owen Sound Selects 1
 

Quarterfinal

Tavistock Hops 5 Cobourg Bulls 1

 

Saturday July 6 Scores

Alvinston Aces 8 Wellesley 1 
Tavistock Hops 8 Dundalk Smoke 0
Owen Sound Selects 4 Cobourg Bulls 1
New Hamburg 6 Alvinston Aces 3
Owen Sound Selects 5 Tavistock Hops 3
Cobourg Bulls 9 Dundalk Smoke 2
Tavistock Hops 10 Wellesley 3
Cobourg Bulls 4 Alvinston Aces 2
New Hamburg Mustangs 6 Owen Sound Selects 3





The Shallow Lake Sting qualified for the Under 16 Canadian Fastball Championships in Saskatoon

The Softball Canada U16 event is July 31st-August 4th
 

The Owen Sound Under 16 Selects went 2 & 2 at the tournament in Grafton and have earned a berth in the Easterns Canadians later this summer at Newfoundland/Labrador. 

Owen Sound won 7-6 against Springbrook, lost to Port Perry 6-3, won against Oshawa 14-1 and then fell to Haldimand 5-0. 






Grey Bruce Ladies Fastball League

Desboro Royals 11 Allenford Gators 1

Patti Scarrow tripled while Rachel Ward, Kait Bos and Jess McGregor all had doubles for the Royals

Maddy Moore allowed 2 hits & struck out 8 for Desboro

Sarah Monkman and Lisa Snyder had the hits for the Gators.




Owen Sound Men's Fastball League Tonight

at Duncan McLellan Park

7 pm
Harold Sutherland Construction vs Shallow Lake Bantam Sting
Keady Jets vs Chatsworth Yellow Jackets


8:30 pm
Ram Promotional vs Tara Titans
Allenford Astros at Shallow Lake Midget Sting





Kitchener & District Soccer League

IST Serbia 8 Owen Sound Grey Motors United 1

Serbia scored 6 times in the 2nd half.

Oliver Clark scored the lone goal for Grey Motors.

Serbia of Kitchener is 5-0 & 1 in 6 outings

Grey Motors United is 2-3 & 1

Owen Sound will host the Polish Eagles July 19th at the Kiwanis Soccer Complex 

 

Premier Division Standings

IST Serbia 5-0-1 16
Banat SFC 3-1-1 10
Supersonics 2-0-1 7
Polish Eagles 2-1-1 7
Stratford City 2-2-1 7
Owen Sound United 2-3-1 7
Riverside FC 2-1-0 6
Listowel United 1-5-0 3
Guelph Gryphons 0-6-0         0



 

Ontario Junior B Lacrosse Playoffs

Eastern Conference Semifinals

Nepean Knights 13 Orangeville Northmen 9
( The best of 5 series is tied 1-1 )

West Durham Ironheads 10 Akwesasne Indians 6
( The Ironheads lead the best of 5; 2-0 )



Knights 13 Northmen 9

Ty Thompson had 4 goals & 7 points for Nepean

Norm Pitt & Liam Smith combined for 5 goals for Orangeville

The best of 5 series is tied 1-1.

Nepean will host Games 3,4 & if needed game 5 this coming weekend



1st Period
Orangeville Northmen - Keaton Brown (unassisted) 1:32
Nepean Knights - Carter OConnell (unassisted) 9:22
Nepean Knights - Dawson Tait (Ty Thompson, Carter OConnell) 15:34
Nepean Knights - Dawson Tait (Riley Ash, Ty Thompson) 16:43
Orangeville Northmen - Norm Pitt (George Pitt, Mitchell Bernier) 18:00
Nepean Knights - Ty Thompson (Jacob Gasperetti, Dawson Tait) 18:59

2nd Period
Nepean Knights - Ty Thompson (Sam Firth) 0:37
Nepean Knights - Riley Ash (Brodie OConnell) 2:08
Orangeville Northmen - Liam Smith (powerplay) (Tyler Van Wart, George Pitt) 4:32
Nepean Knights - Sam Firth (powerplay) (Riley Ash, Ty Thompson) 8:21
Nepean Knights - Ty Thompson (Dawson Tait, Nick Bafia) 11:49
Orangeville Northmen - Evan Brake (Noah Millsap, Jayden Sample) 13:07
Nepean Knights - Dawson Tait (Sam Firth) 13:29
Nepean Knights - Charlie Ragault (shorthanded) (unassisted) 16:10
Orangeville Northmen - Norm Pitt (powerplay) (George Pitt, Liam Smith) 19:14

3rd Period
Orangeville Northmen - Norm Pitt (powerplay) (Tyler Van Wart, Mitchell Bernier) 1:19
Orangeville Northmen - Mitchell Bernier (Tyler Van Wart, Liam Smith) 4:18
Nepean Knights - Aydan Knight (unassisted) 4:23
Orangeville Northmen - Devon Dunkerley (George Pitt, Norm Pitt) 5:12
Orangeville Northmen - Liam Smith (powerplay) (Mitchell Bernier) 7:25
Nepean Knights - Ty Thompson (powerplay) (Sam Firth, Dawson Tait) 14:05
Nepean Knights - Carter OConnell (emptynet) (unassisted) 19:20






Ontario Senior Lacrosse

Six Nations Rivermen 8 Oakville Titans 6
KW Velocity 12 Ennismore James Gang 6

 

OLA Senior Standings

Six Nations Rivermen 14 11 3 0 22
Oakville Titans 15 11 4 0 22
Owen Sound NStars 14 9 5 0 18
Brooklin Merchants 12 7 5 0 14
Ennismore J Gang 15 3 12 0 6
KW Velocity          14 1 13 0 2
 

The Owen Sound Bug Juice Senior NorthStars conclude their regular season with road games at Brooklin Friday and at Six Nations on Saturday.

You can hear both games live on 560 CFOS with Joe's Garage-Shorty's Grill NorthStar Radio

NorthStar Radio is brought to you in part by The Bruce County Museum





Saugeen TFC Athletes Selected for Provincial Legions

15 Saugeen Track and Field Club athletes have been selected to represent our local District C Legion at the Ontario Royal Canadian Legion Track and Field Championships being held in Brampton on July 12th and 13th. Athletes needed to medal in multiple events at the District C Legion meet held in Kincardine on June 22nd to even be considered for selection to the team.

The following STFC athletes have been invited to represent District C:

 

Girls 15 and under:

Michelle Van Stuyvenberg - Discus, Hammer;

Harley Martin – Discus, Javelin, Shot Put;

Avery Oestreicher – High Jump, Long Jump;

Claire Rands - 800m, 1200m;

Grace Wheeler - 1500m Steeplechase, 2000m,


Girls 17 and under:

Billie Martin – Hammer, Shot Put;

Hanna Van Stuyvenberg – Discus, Hammer;

Ana Morariu – 1500m, 3000m;

Emily Bryce – 1500m, 3000m

 


Boys 15 and under:

Ben Brewer – Shot Put, Discus;

Luke Jacklin – Discus, Javelin;

Tristan Bouis - 1200m, 2000m.


Boys 17 and under:

Jeremy Elliott - Shot Put, Hammer, Discus;

Ryan Jacklin – Shot Put, Hammer, Discus;

Liam Fitzgerald – 1500m, 3000m


All athletes competing in Brampton will be striving for a spot on the Ontario team heading to Sydney, Nova Scotia in the first week of August. Only 40 athletes total, across 60 events and 4 age classes, will be selected to the prestigious Ontario team.




Girls Field Lacrosse

Under 19

The Owen Sound Tom Hall’s North Stars lost both games at Orangeville, losing to 17-3 Oakville.

Tara Meikle scored 2 goals and Reese Wolons scoring a single. 

Owen Sound lost 11-10 against the Beaches. 

Reese Wilkins led Tom Halls with 3 goals. 

Kariya Beach and Kennedy Stauffer scored 2 while Tara Meikle, Franny Alfresco and Ryleigh Elliott scoring singles.

The team is next in action Friday July 12 in Halton Hills 



The Owen Sound Hyundai NorthStars went 1 & 1 

Hyundai defeated Newmarket 11-3 before losing 14-3 to Newmarket #1

Next weekend’s action is in Halton Hills.
 


Under 15

at Orangeville

Owen Sound European Bakery NorthStars 11 Oakville 7

Gillian Goldie with 2, Karly Low with 1, Cassidy Low with 4, Emma Bryan with 2 and Dani Strong with 2


Owen Sound European Bakery NorthStars 12 Orangeville 7

Cassidy Low with 6 goals, Karly Low with 2, Gillian Goldie with 3 and Ariana Jackson with 1.

The European Bakery NorthStars are currently at the top of the U15 standing.



Under 13

Owen Sound 7  Oshawa Lady Blue Knights 6

Goal scorers were Brooklyn Doyle with 3, Taryn Lee with 2, Ryann Seaman and Laine Nissen with singles.


Owen Sound 4 Kawartha 3

Goal scorers were Edyn Beyer with 2, Brooklyn Doyle and Madison Playter with singles.

Next weekend will see the final games of the regular season played in Georgetown. 

These games will settle the final rankings that will be used to establish the A, B, and C pools for the Provincial Championships in Waterloo in two weeks. 



Oshawa 4 Owen Sound Shute Optometry 2 

Hannah Davies and Megan Cowan scored singles. 


Oakville 10 Owen Sound 5

Emma Cooper scored 3 goals while Hannah Davies added a pair. 

Mykah Harris was strong in net in Game 1. 

The team is next in action Sunday, July 14th in Halton Hills. 
 


Under 11

The Owen Sound Firefighters went 1 & 1 in Orangeville 

Oshawa 10 Owen Sound Firefighters 3

Firefighter Goals were scored by Rory Jex, Leah Cooper and London Doyle.  


Owen Sound Firefighters 7 Kawartha 6
 
Bree Wilkins scored four goals, Leah Cooper 2 goals and Lauren Neil scored the game winner.

The girls play next week-end in Halton Hills before heading into Provincials in two weeks.




Minor Lacrosse

Novice 

Guelph 12 Owen Sound Xerox NorthStars 0

Owen Sound Xerox NorthStars 5 KW 4

Wyatt Fry, Landen McCartney, Jaxon Bisson & Colton McKeachnie scored for Xerox.




Grey Bruce Softball

at Allenford

Tara Greig Precision Reno's Twins 17 Owen Sound Girls 3

Waylon Greig and Anthony Klerks each threw 2 innings, and Calhon Urbshott made his pitching debut

William Matches paced the offense with a 3 hit game in the leadoff spot, while Owen Weir, Colton Cameron and Waylon also had 3 hit games. 

Zak Hamilton, Waylon and Owen chipped in home runs. 









First Shift

The " Toronto Maple Leaf- Canadian Tire First Shift  " program in Owen Sound opens at noon on Monday

The Owen Sound program has room for 45 skaters 

Participants have to be brand new to hockey and 6-10 years old.

For $199 they get outfitted from head to toe with new gear and 6 on ice sessions. 

For more information visit www.firstshift.ca/the-program

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc