Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Thursday, May 23, 2019

Seven Bluewater Athletes Win

Cambridge | by Bayshore News Staff  

Day 1 CWOSSA Track & Field Meet

CWOSSA Track & Field Championship

Day 1 at Jacob Hespeler, Cambridge

Seven Bluewater Athletes won their events.

Ethan Kruisselbrink from St Mary's, Samara Quanz of Saugeen District, Harley Martin at Sacred Heart High School & Ben Brewer from Kincardine District were 1st place finishers.

Ryan Caughy of Sacred Heart High School won 2 events while 2 other Crusaders; Jeremy Elliott & Kael Gauthier finished 1st in their disciplines.

The top 6 in each event advance to the West Regional

 

Bluewater Athletes Who Advance After Day 1

Men 2000 Meter Steeplechase Open
1st Ethan Kruisselbrink     St Mary's-Owen Sound        6:10.18   10   

 

Women 2000 Meter Steeplechase Open

1st Samara Quanz  Saugeen District Secondary-Port Elgin        7:21.37   10  


Women Shot Put Midget
1st Harley Martin         Sacred Heart High School         11.18m 


Men 100 Meter Dash Junior
1st  Ryan Caughy             Sacred Heart High School          11.68  -2.4  10  
5th Aiden Hinsperger        Sacred Heart High School         12.01  -2.4   2


Men 400 Meter Dash Junior
1st Ryan Caughy           Sacred Heart High School           52.76   3  10   
2nd Mason Arps            Bruce peninsula District School        52.83   3   8  
5th Noah Waldmann         Saugeen District-Port Elgin          53.12   2   2  


Men Shot Put Midget
1st Ben Brewer            Kincardine District       15.65m   10  
4th Trent Burke           John Diefenbaker Hanover               11.66m    4   
6th Lee Domm             John Diefenbaker Hanover                   11.60m    1


Men Discus Throw Senior 
1st Jeremy Elliott          Sacred Heart High School        49.56m   10  
3rd Braden Ashton           Saugeen District-Port Elgin         38.67m    6 


Men 100 Meter Dash Blind
1st Kael Gauthier           Sacred Heart High School          21.40* -1.9  10

 

Men High Jump Senior
2nd Caleb Keeling         OSDSS Owen Sound        J1.90m    8   
5th Sam Myles             Peninsula Shores Wiarton            J1.75m    1.50

 

Men Javelin Throw Midget
3rd Lee Domm                John Diefenbaker Hanover                    35.95m    6  
5th Chase Vienneau         Walkerton Community          34.19m    2  

 

Women 400 Meter Dash Senior
5th Jenelle Lyman         OSDSS-Owen Sound       1:02.19   3   2 


Men 100 Meter Dash Senior
5th Shayne McCarthy        Kincardine District         11.79  -1.3   2  


Men Javelin Throw Senior
5th Jeremy Elliott        Sacred Heart High School        48.64m    2    

 

Women Long Jump Midget
6th Abby O'Donnell          Georgian Bay-Meaford             4.49m


Men Triple Jump Senior
6th Sam Myles             Peninsula Shores-Wiarton            11.95m   NWI   1 


Men Discus Throw Junior
6th  Jordan Moulton        Kincardine District        35.06m    1  

 

 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc