Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Wednesday, October 10, 2018

All In One Sports Report

Paisley | by Fred Wallace  

2018 Bob Atkinson Memorial Cross Country Meet Today


The annual Bob Atkinson Memorial Cross Country Meet is today at Saugeen Bluffs near Paisley.

As a result, I will be departing the building for The Bluffs and will do an " All-In-One " Sports Report today

The regular page & format returns tomorrow

Thanks for visiting bayshorebroadcasting.ca

Fred Wallace



Bluewater Tennis Championship

at Saugeen Shores & Southampton Tennis Club

The Georgian Bay Thunder won the team event with 27 points
 

Divisional Winners
 

Girls Singles: 

Yara Bjoernsen (Owen Sound District Secondary)

2nd Place:  Emma Mackay ( Grey Highlands Secondary School )
3rd Place:  Lucie Weiland ( Walkerton District Community School )
4th Place:  Tori Lammie ( Saugeen District Secondary School )
 

Boys Singles: 

Nolan Smith (Georgian Bay Community School)

2nd place:  Loup Saigre (Peninsula Shores District School
3rd place:  Luka Labus (St. Mary’s High School)
4th place:  Drew Cobean ( Walkerton District Community School )
 

Boys Doubles: 

Jack Hayward & Michael Ruest  ( Georgian Bay Community School )

2nd Place:  Matti Metzger & Ben Freeborn  ( Georgian Bay Community School )
3rd Place:  Wilton Kahgee-Miller & Rishab Roychowdhury ( Saugeen District Secondary School )
4th Place:  Ryan McNeill & Kirk Gibbon ( Owen Sound District Secondary School )
 

Girls Doubles:

Leigha Roote & Tiffany Kewageshig (Saugeen District Secondary School )

2nd Place:  Magdalene Dunlop & Amelia Zocca ( Owen Sound District Secondary School )
3rd Place:  Alex Oestricher & Jordan Wells ( Walkerton District Secondary School )
4th Place: Sierra Blackburn & Celeigh Plakholm ( John Diefenbaker Secondary School )
 

Mixed Doubles:

Levi Viljakainen and Cheyanne Johnston ( Grey Highlands Secondary School )

2nd Place:  Reese Wilkins & Parker Wade ( Peninsula Shores District School )
3rd Place:  Devon Carson & Mattina Cook ( Grey Highlands Secondary School )
4th Place:  Mason Arps & Morgan Clark
 




Bluewater North Senior Girls Basketball

Owen Sound District Wolves 39 Grey Highlands Lions 28
St. Mary's Mustangs 35 Peninsula Shores Phoenix 4
 

North

Owen Sound (AAA) 4 4 0 8
St. Mary's (AA) 3 2 1 4
Georgian Bay (A) 1 0 1 0
Grey Highlands (AA) 2 0 2 0
Peninsula Shores (A) 2 0 2 0

South

Sacred Heart (AA) 3 3 0 6
Walkerton (A) 3 2 1 4
Kincardine (A) 3 2 1 4
Saugeen (AA) 3 1 2 2
John Diefenbaker (AA) 4 0 4 0




Bluewater North Junior Girls Basketball

St. Mary's Mustangs 20 Peninsula Shores Phoenix 9


North

St. Mary's (AA) 4 3 1 6
Grey Highlands (AA) 3 2 1 4
Owen Sound (AAA) 3 2 1 4
Peninsula Shores (A) 3 1 2 2

Bruce Peninsula (A) 3 0 3 0

 

South

Kincardine (A) 3 3 0 6
Saugeen (AA) 3 2 1 4
John Diefenbaker (AA)4 2 2 4
Walkerton (A) 3 1 2 2
Sacred Heart (AA) 3 0 3 0





Bluewater South Senior Boys Volleyball

Saugeen District Royals 2 Sacred Heart Crusaders 1
Walkerton Riverhawks 2 Kincardine District Knights 0
 

South

Saugeen (AA) 3 3 0 6
Sacred Heart (AA) 3 2 1 4
Walkerton (A) 3 1 2 2 4
Kincardine (A) 3 0 3 0 2
 

North

Owen Sound (AAA) 2 2 0 4
St. Mary's (AA) 2 2 0 4
Peninsula Shores (A) 2 0 2 0
Georgian Bay (A) 2 0 2 0





Bluewater South Junior Boys Volleyball

Walkerton Riverhawks 2 Kincardine District Knights 0
 

South

Saugeen (AA) 2 2 0 4
Walkerton (A) 3 2 1 4
Sacred Heart (AA) 2 1 1 2
Kincardine (A)             3 0 3 0
 

North

Owen Sound (AAA) 4 3 1 6
Grey Highlands (AA) 4 3 1 6
St. Mary's (AA) 2 2 0 4
Peninsula Shores (A) 3 1 2 2
Georgian Bay (A) 3 1 2 2
Bruce Peninsula (A) 4 0 4 0




2018 Bob Atkinson Memorial Cross Country Meet

at Saugeen Bluffs near Paisley

The Bluewater West Elementary Schools will compete today.

The first race is scheduled for 11 am this morning





Greater Metro Junior Hockey League

South Division

North York Renegades 10 Niagara Whalers 3

Tomorrow night, the Knights of Meaford play their home opener when they host the Wiarton Schooners at the Meaford & St Vincent Community Centre
 

 

North Division

Ville-Marie          8 8 0 0 0 16
Almaguin          9 7 2 0 0 14
Bradford Rattlers 8 6 1 0 1 13
West Nipissing 8 6 2 0 0 12
New Tecumseth 10 4 6 0 0 8
Bradford Bulls 8 3 4 0 1 7
Temiscaming    6 1 3 0 2 4
South Muskoka 6 2 4 0 0 4
Meaford            2 1 1 0 0 2
Ottawa              7 0 6 0 1 1
Wiarton            4 0 4 0 0 0
 

South Division

Kingsville 10 7 3 0 0 14
St. George 8 6 2 0 0 12
Tillsonburg 5 5 0 0 0 10
Windsor 7 5 2 0 0 10
Niagara-Lake 7 4 3 0 0 8
North York 7 4 3 0 0 8
Niagara 8 4 4 0 0 8
Oshawa 7 4 3 0 0 8
Toronto 7 2 5 0 0 4
Northumberland 6 2 4 0 0 4
Tottenham 6 1 4 0 1 3
London 10 0 9 0 1 1



Ontario Hockey League

Flint Firebirds at Sault Ste Marie Greyhounds
Kingston Frontenacs at Ottawa 67's

Friday, the Owen Sound Attack are at Guelph to meet the Storm

You can hear Friday's game live from the Sleeman Centre with Terry's Trailer Service-Kia of Owen Sound Bearadio

 

WESTERN CONFERENCE STANDINGS

Kitchener Rangers     6 4 0 2 0 10
Saginaw Spirit             7 4 2 1 0 9
Guelph Storm             6 4 1 1 0 9
Sault Greyhounds     7 3 3 1 0 7
London Knights          5 3 2 0 0 6
Sarnia Sting                6 3 3 0 0 6
Windsor Spitfires        6 3 3 0 0 6
Owen Sound Attack 7 3 4 0 0 6
Erie Otters                   5 1 4 0 0 2
Flint Firebirds              6 0 6 0 0 0


EASTERN CONFERENCE STANDINGS

Sudbury Wolves          8 6 2 0 0 12
Peterborough Petes  7 5 2 0 0 10
Ottawa 67's                 8 5 3 0 0 10
Miss Steelheads         6 4 1 1 0 9
Hamilton Bulldogs      7 4 2 1 0 9
Niagara IceDogs        6 3 2 1 0 7
Barrie Colts                 7 3 3 1 0 7
Oshawa Generals      6 3 3 0 0 6
Kingston Frontenacs 7 2 5 0 0 4
North Bay Battalion   7 2 5 0 0 4





Owen Sound Women's Volleyball

Centre for Personal Enhancement 4 Sideout 0
Mannerow.ca 3 Speedy Glass 1
Neyaashing Sting 4 Wakeford & Company 0
Bluewater Chiropractic & Classic Contracting tied 2-2


Bayshore Broadcasting Corporation
© 2018 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc