Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Friday, January 19, 2018

Ballantyne Paces Siskins

Regional | by Bayshore News Staff  

PJHL Scores, Sked & Standings

 

PJHL Carruthers Division

Stayner Siskins 10 Huntsville Otters 3
Midland Flyers 7 Schomberg Cougars 4


Siskins 10 Otters 3

Period 1
Stayner - JD Falconer (Mark Dupont) 7:24
Stayner - Jordan Taylor (power play) (Ben Hughes, JD Falconer) 15:27
Stayner - Brad Johnson (power play) (unassisted) 19:52

Period 2
Stayner - Curtis Ballantyne (Liam Kendall, Jordan Taylor) 2:56
Stayner - Curtis Ballantyne (Liam Kendall, Jordan Taylor) 6:58
Huntsville - Bo Peltier (power play) (Nathan Delarosbil) 13:23
Stayner - Ty Kulba (Joey Visconti, Curtis Ballantyne) 15:42
Huntsville - Nathan Delarosbil (power play) (Cole Gilligan, Glen Gagnon) 17:49
Stayner - JD Falconer (Evan Kuhl) 18:33

Period 3
Stayner - Ty Kulba (Ben Hughes, Mark Dupont) 2:26
Stayner - Curtis Ballantyne (Jordan Taylor, Joey Visconti) 3:33
Huntsville - Behn Ware (power play) (Nathan Delarosbil) 13:30
Stayner - Ty Kulba (Jordan Taylor) 14:47


Flyers 7 Cougars 4

Period 1
Midland - Xavier Drummond (short handed) (Matt Walilko) 15:54
Midland - Derek Sweeney (Alexander Trenton) 19:01

Period 2
Midland - Alexander Trenton (Zach Berriault, Nathan Parker) 1:28
Midland - Christian Forget (short handed) (Spencer Hyatt) 4:07
Schomberg - Owen Heilemann (power play) (Brandon Cohen, Linden Sturrock) 6:14
Midland - Jake Walter (power play) (Matt Walilko, Matt McGrath) 9:16
Midland - Jake Walter (Max Healy, Eric Moreau) 13:27
Schomberg - Brandon Cohen (power play) (Derek Neilly, Owen Heilemann) 16:04

Period 3
Schomberg - Owen Heilemann (power play) (Kyle Challis, Liam Spurgeon) 15:13
Schomberg - Linden Sturrock (Kyle Challis, Derek Neilly) 15:45
Midland - Jake Walter (unassisted) 15:59



Tonight

Carruthers Division

Schomberg Cougars at Alliston Hornets                     7:30 pm
Stayner Siskins at Midland Flyers                                  7:30 pm
Caledon Golden Hawks at Penetanguishene Kings     8:00 pm
Orillia Terriers at Huntsville Otters                       8:00 pm    


Pollock Division

Mitchell Hawks at Goderich Flyers 7:35 pm
Hanover Barons at Kincardine Bulldogs 8:20 pm
Wingham Ironmen at Walkerton Hawks 8:20 pm




Carruthers Division Standings

Stayner     38     36     2     0     0     72
Alliston     36     26     9     0     1     53
Caledon     37     20     15     0     2     42
Penetang     36     19     14     0     3     41
Midland     39     16     21     0     2     34
Schomberg     39     15     21     1     2     33
Huntsville     38     13     23     1     1     28
Orillia         37     4     33     0     0     8


Pollock Division Standings

Mount Forest     35     27     7     0     1     55
Walkerton     35     23     10     1     1     48
Kincardine     35     20     11     1     3     44
Wingham     36     20     12     1     3     44
Mitchell     36     20     14     1     1     42
Goderich     35     6     26     0     3     15
Hanover     36     6     27     0     3     15

 


Bayshore Broadcasting Corporation
© 2018 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc