Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Friday, December 22, 2017

Bulldogs Blank Flyers

Regional | by Bayshore News Staff  

Siskins Lose Second- PJHL Scores, Sked & Standings

 

PJHL

Pollock Division

Kincardine Bulldogs 4 Goderich Flyers 0


Carruthers Division

Penetanguishene Kings 3 Stayner Siskins 2
Alliston Hornets 8 Schomberg Cougars 4



Bulldogs 4 Flyers 0

Period 1
Kincardine - Justin Marlowe (Tyler Sutter) 18:14

Period 2
Kincardine - Logan Freiburger (Mike Fiegehen, Hunter Robins-Gibbons) 5:30

Period 3
Kincardine - Logan Freiburger (Mike Fiegehen) 0:34
Kincardine - Jordan Caskenette (power play) (Logan Freiburger, Robert White) 6:45

Ethan Primeau    18 saves



Kings 3 Siskins 2

Period 1
Penetang - Brad Kuepfer (Cam Cochrane, Stevon Hlusiak) 17:48

Period 2
Penetang - Trenton Micks (power play) (Johnny Ruppert, Brad Kuepfer) 6:32
Stayner - JD Falconer (Joey Visconti, Curtis Ballantyne) 7:04
Stayner - JD Falconer (Joey Visconti, Brayden McDonald) 7:14
Penetang - Cam Cochrane (short handed) (Matt Cochrane) 16:22

Period 3
(no scoring)


Hornets 8 Cougars 4

Period 1
Alliston - Joe Teofilo (Daniel Di Cristofaro) 2:59
Alliston - Christian Taylor (Daniel Di Cristofaro) 5:13
Schomberg - Linden Sturrock (power play) (Liam Spurgeon, James Floyd) 7:44
Alliston - Ryan Sallows (Joe Teofilo, Braydon Hogarth) 16:26
Alliston - Ryan Sallows (power play) (Christian Taylor, Mitch Livingston) 17:29

Period 2
Schomberg - Marco McCreary (Owen Heilemann, Derek Neilly) 10:59
Alliston - Joe Teofilo (Ryan Sallows) 13:02
Alliston - Ryan Sallows (power play) (Daniel Di Cristofaro) 18:59

Period 3
Alliston - Isaac Fazackerley (Rhys Kraft, Didier Koenigs) 10:35
Alliston - Dawson Foerster (unassisted) 13:13
Schomberg - Josh Morrison (Curtis Dubeau, Cameron Robinson) 13:43
Schomberg - Marco McCreary (Liam Spurgeon, Owen Heilemann) 14:41



Tonight

Pollock Division

Walkerton Hawks at Wingham Ironmen    7:30 pm
Mount Forest Patriots at Kincardine Bulldogs   8:20 pm



Carruthers Division

Stayner Siskins at Alliston Hornets  7:30 pm
Caledon Golden Hawks at Midland Flyers  7:30 pm
Orillia Terriers at Penetanguishene Kings 8 pm
Schomberg Cougars at Huntsville Otters  8 pm



Pollock Division Standings

Mount Forest     27     22     5     0     0     44
Kincardine     31     18     9     1     3     40
Walkerton     27     18     7     1     1     38
Wingham     29     15     10     1     3     34
Mitchell     29     15     12     1     1     32
Goderich     27     5     19     0     3     13
Hanover     29     5     21     0     3     13


Carruthers Division Standings

Stayner     31     29     2     0     0     58
Alliston     30     22     7     0     1     45
Penetang     30     15     13     0     2     32
Caledon     29     14     13     0     2     30
Schomberg     31     13     16     1     1     28
Midland     30     12     16     0     2     26
Huntsville     31     10     19     1     1     22
Orillia         27     3     24     0     0     6

 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc