Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Tuesday, August 2, 2011

Soccer Update

Owen Sound | by Bayshore News Staff  

Senior, Rep & Minor Scores & Scorers

 

Owen Sound Joe Tomato's Dynamo lost 3-1 to Innisfil Greyhounds in Simcoe County Senior Soccer league action on Sunday in Innisfil.

Tristan Leming scored the lone goal for Owen Sound.

 

 

Eric Lewis, Brady Skene and Brandon Twining scored to lead the Owen Sound Food Basics Dynamo to a 3-1 victory over the Taxandria Falcons in London & District Youth Soccer League U18 Boys action Saturday.

The win moves Owen Sound into a tie for first place with Cambridge.

Brandon Twining now leads the league in scoring with ten goals.

 


The Owen Sound tamminglaw.com Stingers went into Orangeville Saturday to play a doubleheader and left with 6 points and sole possession of 2nd place in the SWRSL U14 boys L5 division.

The Stingers did not allow a goal , blanking Orangeville 2-0 in game 1 and 9-0 in game 2

Devin Machina had the shutout in game one and shared the shutout with Joel Delleman in game two.

League scoring leader Ryan Baerg added 6 more goals to his season total, while Simon Petersen and Klaas Antuma each had a pair.

James Brunke had the other goal for the Stingers.

 


The Owen Sound Martin’s Transit Gunners lost to Cambridge B at the Kiwanis Soccer Complex on Saturday July 30th by a score of 4-2, marking the end of a 14 game unbeaten streak.

Singles from Striker Bobbie Ultee and Centre Midfielder Jordan Smith tied the match at half but a motivated Cambridge squad overwhelmed Owen Sound’s defences and found the Gunner’s net twice more in the second half to seal the deal.

Later in the same day the Gunner’s won by forfeit against the Puslinch Predators who opted for a technical 3 – 0 loss rather than face off against the 1st place Gunners with a shorthanded squad.

Saturday’s win and loss keep the Gunners’ in 1st place in the U12 division of SWRSL with 28 points…three ahead of 2nd place Waterloo.

The Gunners’ take a 2 week hiatus from regular season play during which they will travel Elmira to participate in the Woolwich Invitational tournament August 6th and 7th.

Regular season play resumes on August 15th against the Woolwich Wolfpack in Elmira.  Game time 6:45pm.

 

( Posted as received )


under 5
gillispies digital office solutions 3(lucas mcmanaman, leighton hurst 2) vs bmo 1 (cohen taylor)
yacht club apts. 2(hunter stewart, gabrielle blakely) vs wightman telecom 0
williams painting 2(keltin burner) vs paws awhile 1(noelle carter)
bmo 1(malik zehimi) vs locking business furnishings 0


 
under 7
boston pizza 6(matthew boulter 2, daniel mclean 2, gabe rossitter, connor mcmanaman) vs stone tree 1


 
under 8
dc taylor jewellers 4(nate cook 2, ben mcconachie, darryl blair) vs east side marios 2(cameron swailes)
breckenridge ashcroft 7(zachary law 4, caleb reed, cj walker, emma fryer) vs gillispies digital office solutions 0
clancy builders 4(landon sanford 3, jack murray) vs harold sutherland construction 3(aidan yarde 2, austin barnard)


 
under 10 east side marios division
burgandy 5(mitch kaufman 3,jack fisher, ethan kruisselbrink) vs forest 5(josh currie 2, trevor stevenson, rose wright, nicholas weller)
white 5(thomas johnstone 2, braden kreuger 2, kaleb martin) vs sky 1(lennon moniz)
red 3(travis wilson 2, matthew nicholl) vs royal 1(garabed sadikian)
gold 2(rain anderson, drew vankooten) vs kelly 2(matt heimbecker)


 
under 10 girls
bashore physical therapy 2(arenn osadzuk, jordan sylvest) vs quota international 2(megan arnold, autumn stewart moser)


 
under 12

harrison park inn 3(austin devries, ryan nicholls, connor hiscox) vs owen sound farmers market 1(ethan bovine)
sydenham optimist club 4(luc chaisson 2, james campbell 2) vs hanbidge and bowman 2(ryan mcneil, tanner prior)
brooke automotive 3(ryan ames, josh hamill, caleb andrews) vs crescent athletic club 0


 
under 12 girls
davidson eyeballers 4(natalie brick 2, anna neerhof, hannah meloche) vs soma phsiotherapy 0
wendys restaurant 2(jenna bastien) vs chatsworth honey 1(sabrina sundermeire)


 
under 15
steve davis construction 3(kris keller, bryce robins, jordan weatherall) vs state farm insurance 1(adam boyle)
hobarts 3(dylan brown) vs quik lube 1( richard deakin)


 
under 15 girls
dominion securities 0 vs rbw 0
bayshore country feeds 5(claire linner 3, morgan williamson, hayley tuck) vs nerds on site 4(selina kazarian 3, cailyn muir)
northern heating and ventillation 2(carly stephens, kathryn beisel) vs best western 0
nerds on site 1(cailyn muir) vs best western 0


 
under 18
rona 7(tommy muir, tyler cunningham 2, mark tamming 3, tyler purdon) vs wakeford and company 1(eric van tright)
mix 106 2(lori pridham, mitch turner) vs leber rubes 0


 
under 18 girls
future stars 2(tori craig, paige linner) vs rbc dominion securities 0
meridian credit union 8(naomi gallupe, erica mitchell 2, sarah blackshaw, macy ostland, hillary eppel, emma fuller, leah watson) vs absalute auotmotive 0
 
 


 

 

 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc