Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Thursday, May 12, 2011

Existing Bluewater Track & Field Records

Kincardine | by Bayshore News Staff  

2011 Meet Set For Today & Tomorrow

www.bluewaterathletics.com

 

Bluewater Track & Field Records

Midget Records


Midget Track
1 Women 100 metre     12.4 seconds        1991 Collette Courtney West Hill
2 Men 100 metre           11.4 seconds       1989  Ian Galloway Grey Highlands
3 Women 200 metre      26.2 seconds       1992 Rebecca Smith Saugeen
4 Men 200 metre            23.1 seconds       1989 Ian Galloway Grey Highlands
5 Women 400 metre       59.7 seconds       1991 Jill Gamble OSCVI
6 Men 400 metre             53,6 seconds       1998 Chris Robson Walkerton
7 Women 800 metre        2.19.8                   2003 Shannon Gribbons Saugeen
8 Men 800 metre              2.05.8                  1995 Liam Card Saugeen
9 Women 1500 metre       4.53.2                  2003 Shannon Gribbons Saugeen
10 Men 1500 metre           4.20.7                 1988 Chris McPherson Kincardine
11 Women 3,000 metre      10.43.9              2003 Shannon Gribbons Saugeen     12 Men 3,000 metre             9.30.40             1988 Chris McPherson Kincardine
13 Women 80m hurdle       12.6 seconds     1982 Donalda Duprey Saugeen
14 Men 100m hurdle           14.4 seconds    1993 Mike Middlebro West Hill
15 Women 300, hurdle        47.7 seconds    1992 Rebecca Smith Saugeen
16 Men 300m hurdle           44.4 seconds   2001 Alan Shearer, Bruce Peninsula

Midget Field
17 Women's High Jump       1.54 metres       1990 Jennifer Cottrill Walkerton
18 Men's High Jump             1.77 m               2008 Mat West, Walkerton
19 Women's Pole Vault        1.65 m            2008 Jessica Reid, Bruce Peninsula
20 Men Pole Vault                 3.35 m                1966 Larry Wolfe West Hill
21 Women's Long Jump          4.9 m                1996 Heather Fotherby Chesley
22 Men's Long Jump                5.93 m              1989 Mike Kirby West Hill
23 Women's Triple Jump         10.55m              1996 Heather Fotherby Chesley
24 Men's Triple Jump               12.01m              1996 Jason Malcolm OSCVI
25 Women's Shot Put               11.21 m             1996 Laura Evans Kincardine
26 Men's Shot Put                    14.92m               2008 Kevin Bowman Saugeen
27 Women's Discus                 31.68m           1985 Cathy Griffin Grey Highlands
28 Men's Discus                       46.97m               2009 Kevin Bowman Saugeen
29 Women's Javelin                 34.46m               1997 Laura Evans Kincardine
30 Men's Javelin                       50.1 m                2008 Kevin Bowman Saugeen

Midget Relays
31 Women's 4 X 100 relay        54.7 seconds    1982 SDSS ( tied later WD & WH )
32 Men's 4 X 100 relay              48.4 seconds    1999 Chesley


Junior Records

Junior Track
33 Women's 100 metres       12.3 seconds     1996 Kin Haig Walkerton
34 Men's 100 metres             11 seconds        1993 Chris Spearen Grey High
35 Women's 200 metres        24.9 seconds     1989 Michelle Colley Saugeen
36 Men's 200 metres              22.10 seconds   1997 Liam Card Saugeen
37 Women's 400 metres         59.5 seconds     1989 Michelle Colley Saugeen
38 Men's 400 metres               49 seconds        1997 Liam Card Saugeen
39 Women's 800 metres         2.19.70                1992 Jill Gamble OSCVI
40 Men's 800 metres               1.57.20                1970 Jerry Bouma West Hill
41 Women's 1500 metres        4.47.9                  1991 P Kuntz, S Gribbons (tied)
42 Men's 1500 metres              4.00.40               2002 Kurt Benninger Walkerton
43 Women's 3,000 metres       10.20.00               1991 Patrice Kuntz JDSS
44 Men's 3,000 metres              8.53.10              2002 Kurt Benninger Walkerton
45 Women's 80 metre hurdles   11.8 seconds    1983 Donalda Duprey Saugeen
46 Men's 100 metre hurdles       14.8 seconds      2004 Chris Lootsma Saugeen
47 Women's 300 metre hurdles  45.71 seconds   2008 Caitlyn MacMillan SDSS
48 Men's 300 metre hurdles      40.5 seconds      1998 Adam Kunkel, Walkerton

Junior Field
49 Women's High Jump              1.61 metres          2008 Erika French OSCVI
50 Men's High Jump                    1.92 metres          2009 Mat West Walkerton
51 Women's Pole Vault                2 metres               2004 Emily Stewart Wiarton
52 Men's Pole Vault                      3,96 metres          1967 Larry Wolfe West Hill
53 Women's Long Jump               5.05 metres       1989 Mary Jean Betts, GHSS
54 Men's Long Jump                     6.65 metres     1996 Livy Johnston Walkerton
55 Women's Triple Jump              11.26 metres     1998 Heather Fotherby CDHS
56 Men's Triple Jump                    13.51 metres   1998 Jaanus Udmae Geo Bay
57 Women's Shot Put                     11.85 metres   1999 Laura Evans Kincardine
58 Men's Shot Put                           16.35 metres  2009 Kevin Bowman Saugeen
59 Women's Discus                        36.65 metres   1998 Isabel Griffith Saugeen
60 Men's Discus                             51.13 metres  2009 Kevin Bowman Saugeen
61 Women's Javelin                        41.68 metres     1984 Paula Robison WDSS
62 Men's Javelin                              55.60 metres     2009 Andrew Dennis KDSS

Junior Relay
63 Women's 4 X 100 Relay             53 seconds            1996 Walkerton
64 Men's 4 X 100 Relay                   45.7 seconds         1991 Kincardine


Senior Records

Senior Track
65 Women's 100 metre     12.4 seconds        1995    Collette Courtney Saugeen
66 Men's 100 metre           10.6 seconds        1999    Adam Kunkel Walkerton
67 Women's 200 metre      25,5 seconds       1995    Collette Courtney Saugeen
68 Men's 200 metre            21.5 seconds        1998    Liam Card Saugeen
69 Women's 400 metre       59.8 seconds  1989   Kelly Dinsmore Georgian Bay
70 Men's 400 metre             48.2 seconds       1991    Tim Middlekoop Chesley
71 Women's 800 metre        2.19.11             2007    Shannon Gribbons Saugeen
72 Men's 800 metre              1.57.3                2003    Kurt Benninger Walkerton
73 Women's 1500 metre       4.44.03            2007    Shannon Gribbons Saugeen
74 Men's 1500 metre             4.02.00              2003    Kurt Benninger Walkerton
75 Women's 3000 metre        10.20.40            1992   Patrice Kuntz Diefenbaker
76 Men's 3000 metre               8.32.9               2003   Kurt Benninger Walkerton
77 Women's 100 hurdles         14.22 seconds     2009   Rita Ruddell, PSDS
78 Men's 110 hurdles               15.9 seconds      2004   Mike Weber Walkerton
79 Women's 400 hurdles            1.04.8            1986   Donalda Duprey Saugeen
80 Men's 400 hurdles                  55.8 seconds   1989   Scott Mooney Saugeen


Senior Field

81 Women's High Jump      1.75 metres       2009 Rita Rudell Peninsula Shores
82 Men's High Jump            2.08 metres         1997 Lyndon McDowell Saugeen
83 Women's Pole Vault        2.57 metres               2003 Katie Sauks OSCVI
84 Men's Pole Vault              4.06 metres               1968 Larry Wolfe West Hill
85 Women's Long Jump       5.28 metres             2008 Jenna Bailey Kincardine
86 Men's Long Jump             6.77 metres          1980 Kevin Meldrum Walkerton
87 Women's Triple Jump     11.96 metres           1990 Kelly Dinsmore Geo Bay
88 Men's Triple Jump           13.48 metres             2002 Sean Hazell Walkerton
89 Women's Shot Put           12.47 metres             2000 Laura Evans Kincardine
90 Men's Shot Put                 15.43 metres          2001 Arthur Turland Kincardine
91 Women's Discus              39.6 metres             1995 Di Oude-Vashaar SDSS
92 Men's Discus                    50.02 metres        2001 Arthur Turland Kincardine
93 Women's Javelin              47.76 metres      1986 Paula Robison Diefenbaker
94 Men's Javelin                     55.81 metres             2006 Brad Millar Saugeen

Senior Relay
95 Women's 4 X 100                     51.9 seconds            1995  Saugeen District
96 Men's 4 X 100                           44.9 seconds            1998 Saugeen District


Open Records

97 Women's 1500 Steeplechase     5.50.88         2007 Shauna Donaldson West Hill
98 Men's 2,000 Steeplechase          6.07.30         1991 Shawn Mills OSCVI

99 Women's 4 X 400 Relay             4.18.40          1995 Saugeen District
100 Men's 4 X 400 Relay                 3.30.90          1997 Saugeen District


101 Women's 100 Ambulatory         17.1 seconds   1999 Rosie Laidler Kincardine
102 Men's 100 Ambulatory               14.3 seconds   1996 John Spanninga Grey High

104 Men's 1500 Whellechir              4.03.9               2002 Josh Cassidy St Mary's
105 Women's 800 Wheelchair           3.03.91            ______________________

109 Women's 800 Blind                     3.54.00            _______________________
110 Men's 1500 Blind                         5.37.00           1995 Jonathan King Saugeen

 


 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc