Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Wednesday, May 4, 2011

Heritage Fair Winners

Grey Bruce | by Bayshore News Staff  

Here are the winners from the 2011 Heritage Fair at Grey Roots last week.

Here are the winners of the 2011 Fourth Annual Grey Roots Regional Heritage Fair!

County Awards:

Grey County Historical Society Award
Most original Grey County project including topic, research & presentation

#27 – Nolan Murphy, Grade 7 – Owen Sound City Band – Hillcrest Elementary

Billy Bishop Remembrance Award –
Best project representing Veterans and military topics

#31 – Kyle Petrowski, Grade 8  – Laid to Rest at Last – Meaford Community


Bruce-Grey Branch – Ontario Genealogical Society Award
Project that includes research that records the history of someone who lived in or is living in what is now Grey or Bruce Counties.

#44 – Sarah Wyville, Grade 8 – “Breadner” in Temple Hill Cemetery – Meaford Community

Grey County Archives Award Certificate
Project that best demonstrates the use of archival material and/or research:

#43 – Delana Kerr, Grade 8 – A Journey Through Time – Meaford Community
Grey Roots Museum & Archives Medals:  Project that best represents one of the four themes of Grey Roots:
Agriculture –  #33 – Phoenix Armstrong, Grade 6 – Glencolton Farms – Saint Dominique Savio

Water – #35 – Curtis Litwiller, Grade 8 – Canadian Coast Guard – Meaford Community

Forests – #4 – Noelle Palmer, Grade 7 – Harrison Park – Hillcrest Elementary

Rocks – #18 – Rebecca Henderson, Grade 7 – Shallow Lake Cement – Hillcrest Elementary
County of Grey Warden’s Award Certificate:  Warden Arlene Wright                                                                                                                Project that best represents the remarkable people of Grey County.
#46 – Donovin Lefebvre, Grade 8 – Billy Bishop – Saint Dominique Savio

Provincial Awards:

Ontario Heritage Fairs Association Founders Award:
Exceptional enthusiasm and dedication to history and heritage

#24 – Hannah Mihalic/Hillary Wheeler, Grade 8 – All Canadians are Created Equal - Except Women – Meaford Community

 #11 – John Frook, Grade 7 – The King’s Royal Hotel – Hillcrest Elementary

# 14 – Jessica Gibbons-Smith, Grade 7 – Early Education – Hillcrest Elementary


Ontario Heritage Fairs Association Multicultural Award:
“Recognition of excellent student achievement in research that exemplifies the diverse culture of Ontario.”

#29 – Rheanne Haider, Grade 5 – Quilt Codes – Riverforest Montesorri

#41 – Kassidy Irwin, Grade 8 – The MacLaren Clan – Meaford Community

#16 – Alexandra Rogers, Grade 6 – Les Acadiens d’hier et aujourd’hui – Saint Dominique Savio

Archives of Ontario Award:
"In recognition of outstanding student achievement for the best use of original records related to Ontario history."

#5 – Jeff Courage, Grade 7 – Education in Ontario: The Story of Ada B. Woods – Hillcrest Elementary

Ontario Genealogy Award:
“In recognition of outstanding student achievement for research that includes the application of genealogic research.”      
                  
#25 – Leah Coyne, Grade 8 – My Family Tree – Meaford Community


 Ontario Historical Society Award:
“Outstanding achievement for research of Ontario’s history”

Best Project #1 – Cailyn Muir, Grade 7 – Wasaga Beach – Hillcrest Elementary


Honourable Mention (Ribbon Awards)

#13 – Kaitlyn Doyle, Grade 7 – Owen Sound Drive-In & the History of Drive-Ins – Hillcrest Elementary

  #7 – Hayley Burton, Grade 7 – Owen Sound Railroad & Harbour – Hillcrest Elementary

#45 – Jared Ruest & Clinton Zeigler, Grade 8 – The Meaford Train Station – Meaford Community

#36 – Heather Aarup, Grade 8 – Maple Syrup – Meaford Community

#40 – Sarah Gibbons, Grade 8 – Amerock: 40 Years of Manufacturing in Meaford – Meaford Community

#22 – Henry Pink, Grade 5 – Des Jeux Vidéos Canadiens – Saint Dominique Savio

#32 – Nathan Graham, Grade 8 – McLean Engineering – Meaford Community

#21 – Gillian Waganaar, Grade 7 – The Jane Miller: Ghost Ship of Georgian Bay – Hillcrest Elementary


 Ontario History & Social Sciences Teachers Award:
“Recognition of student achievement that demonstrates outstanding ability to think critically using historical thinking.”

#17 – Anja Pink, Grade 8 – 3,2,1…Action!: L’Office National du Film – Saint Dominique Savio


Ontario National History Society Reading and Remembrance Award: 
“Best represents a military theme”

#2 – Robert Beaumont, Grade 7 – An Unrecognized Hero in WW1 – Hillcrest Elementary


Canada’s National History Society Award: 
“Best integrates the use of written, research and visual materials as inseparable elements to successfully present the topic.”

#37 – Jesse April, Grade 8 – A Memorial for Melvin Anderson – Meaford Community


Canada’s National History Society Award of Merit:
“Best integrates the use of written, research and visual materials as inseparable elements to successfully present the topic.”

#42 – James Allan, Grade 8 – Grey and Simcoe Foresters – Meaford Community


Great Lakes Métis Award:  Best project representing a Metis theme:  Presented by Malcolm Dixon

#12 – Cynthia Crowell, Grade 7 – First Nations War Veterans – Hillcrest Elementary


Grey Roots Sports Award.

#34 – Zach Sprung, Grade 7 – History of the Selects – Hillcrest Elementary
Grey Roots History Lives Here Awards: “Best all round Heritage Fair projects”

Grade 5/6: #19 – Xavier Morin, Grade 6 – La ruée vers l’or du Klondike – Saint Dominique Savio

Grade 7: #17 – Cengiz Eller, Grade 8 – La tour CN – Saint Dominique Savio

Grade 7: #9 – Alisha Farrow, Grade 7 – Old Acadia – Sullivan Community

Grade 7:  #6 – Kali Vermeltfoort, Grade 7 – Lucy Maud Montgomery – Sullivan Community

Grade 8:   #38 – Greg Smith, Grade 8 – Badges of Bravery – Meaford Community

 


Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc