Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Monday, March 2, 2020

Patriots Force Game 7

Owen Sound | by Fred Wallace  

Mar 2/20 Bayshore Broadcasting Sports


Tim Hortons Brier

at Kingston, Ontario

John Epping of Ontario leads Pool " A " at 3 & 0

Brendan Bottcher from Alberta is 3 & 0 and leads Pool " B "

Draws today at 9 am, 2 pm & 7 pm



Ontario Hockey League

Sarnia Sting 4 Sault Ste Marie Greyhounds 3
London Knights 6 Erie Otters 3
Mississauga Steelheads 4 Sudbury Wolves 3  (SO)
Peterborough Petes 6 Barrie Colts 1
Ottawa 67's 4 Oshawa Generals 3  (OT)
Windsor Spitfires 10 Kingston Frontenacs 2
North Bay Battalion 5 Niagara IceDogs 2


Sting 4 Greyhounds 3

Theo Hill, Jacob Perreault, Ryan McGregor & Sam Bitten scored as the Sting stopped the Greyhounds

Joe Carooll scored twice for Sault Ste Marie & former Grey Bruce Highlander Zack Trott had a marker in the loss

The defeat by Sault Ste Marie lowers the magic number for the Attack to clinch a playoff spot to 3 & 1/2


Knights 6 Otters 3

Brett Brochu earned his 29th win in net for the Knights, which established a franchise record for wins by a rookie goalkeeper

Ben Roger, Jonathan Gruden, Billy Moskal, Hunter Skinner, Ryan Merkley & Liam Foudy scored for London who jumped over Kitchener into 1st place in the Western Conference.

Chad Yetman scored tiwce for the Otters and Maxim Golod added a single

Erie holds down the final playoff spot in the Western Conference



Steelheads 4 Wolves 3  (SO)

James Hardie scored the shootout winner for the Steelheads who beat the Central Division leading Wolves

Keean Washkurak scored twice and Cole Schwindt added a single for Mississauga.

Owen Robinson, Chase Stillman & Blake Murray scored for the Wolves 



Petes 6 Colts 1

Nick Robertson fored a hat trick for the Petes and reached the 50-goal mark

Brady Hinz, Max Grondin and John Parker-Jones also scored for Peterborough who are tied with Oshawa for 3rd in the Eastern Conference.

Josh Nelson had the lone goal for the Colts



67's 4 Generals 3  (OT)

Nikita Okhotyuk’scored the overtime game winner for the Eastern Conference leading 67's

Jack Quinn with his 48th goal of the season, Marco Rossi and Mitchell Hoelscher scored in regulation for Ottawa.

Lleyton Moore, playing forward, scored twice for the Generals while under age Brett Harrison added a single.
 


Spitfires 10 Frontenacs 2

Jean-Luc Foudy had a 4 point game including a penalty shot goal to lead the Spitfires

Will Cuylle scored twice for Windsor while Curtis Douglas, Daniel D’Amico, Tyler Angle, underage Wyatt Johnston 
Egor Afanasyev and Ruben Rafkin added singles

Vitali Pinchuk and Nick Wong scored 7 seconds apart in the 1st period for Kingston to tie the game at 2 before the roof caved in.

Kingston is tied with Niagara for the final playoff spot in the Eastern Conference. 

 

Battalion 5 IceDogs 2

Brandon Coe had a hat trick to lead the Battalion.

Chad Denault & Kyle Jackson added singles for North Bay whose flickering playoff hopes remain alive as they claw to within 6 points of Niagara & Kingston.

Dakota Betts and Jonah De Simone scored for the IceDogs.
 


The Owen Sound Attack will visit Flint on Wednesday and Windsor on Thursday.

You can hear both games live on 560 CFOS with Kia of Owen Sound-Terry's Trailer Service Bearadio

Bearadio is brought to you in part by King & Associates Chartered Professional Accountants

 

WESTERN CONFERENCE

XLondon       58 41 15 1 1 84
XSaginaw     59 38 16 3 2 81
XKitchener    59 38 14 5 2 83
XFlint             60 39 19 1 1 80
XWindsor      59 34 19 6 0 74
Guelph           59 31 20 3 5 70
Owen Sound 58 28 22 4 4 64
Erie                  60 24 25 4 7 59
Sault Ste Marie 61 26 31 3 1 56
Sarnia              60 21 33 5 1 48


EASTERN CONFERENCE

XyOttawa            59 47 11 0 1 95
X Sudbury           60 32 26 1 1 66
XPeterborough  59 34 21 2 2 72
XOshawa            60 31 19 6 4 72
XBarrie                59 27 26 4 2 60
Mississauga        58 26 27 4 1 57
Hamilton              60 24 28 7 1 56
Kingston              59 19 36 2 2 42
Niagara               60 18 36 5 1 42
North Bay           59 16 39 4 0 36
 
X = clinched playoff spot

y = clinched Conference Championship



The Ontario Hockey League announced that Lawson Sherk of the Hamilton Bulldogs, Ethan Cardwell of the Barrie Colts, Aidan Campbell of the Erie Otters and Braeden Kressler of the Flint Firebirds have been named OHL Academic Players of the Month for February.

Midwest Division: Aidan Campbell of the Erie Otters is February’s Midwest Division Academic Player of the Month. The 17-year-old goaltender has been working toward six online courses as well as a major senior project at Fairview Senior High/Seneca Valley Senior High.

“He consistently works at the highest academic level and maintains a positive attitude despite his rigorous schedule,” wrote advisor Leigh Kostis.

The native of Cranberry Township, Penn. has posted an .878 save percentage and 3.50 goals-against average over 25 appearances in his rookie season with the Otters. He was picked up in the 12th round of the 2018 OHL Priority Selection out of the Pittsburgh Penguins Elite U15 team and spent the 2018-19 season with the U16 elite squad where he posted eight shutouts and held a 0.69 goals-against average and .944 save percentage.

West Division: Braeden Kressler of the Flint Firebirds has been named the West Division’s Academic Player of the Month for February. He earned a 3.78 GPA in Physical Education, Modern Tech, Leadership, and Math at Grand Blanc High School, and has been praised for his work ethic both in the classroom and on the ice.

The rookie centreman has amassed seven goals and eight assists for 15 points through 41 games in his rookie season with the Firebirds. The Kitchener, Ont. native was drafted 28th overall by the ‘Birds in last year’s OHL Priority Selection after spending the 2018-19 season with the Mississauga Senators where he put up 30 points (18-12—30).


East Division: Hamilton’s Lawson Sherk is February’s East Division Academic Player of the Month. Sherk achieved a 93.3% average over three first semester courses at Ancaster High School that included university level Physics and Chemistry.
His teachers praise him for his good attendance and his perseverance and his second semester teachers have already provided positive feedback.

The Bulldogs rookie has put up four goals and 10 assists for 14 points over his first 58 games. He was drafted by Hamilton 40th overall in the 2019 OHL Priority Selection following a 50-point season (15-35—50) with the OMHA’s Halton Hurricanes.
 

Central Division: Ethan Cardwell has been recognized as February’s Central Division Academic Player of the Month.

The Barrie Colts winger received marks of over 90% in three of his four university level courses and over 80% in his fourth. His courses included English, Calculus, Leadership and Elite Athlete, and he’ll graduate from high school upon completing his current university courses in English, Business Management, and World Issues.

Cardwell was commended for his involvement both on the ice and in the community. His dedication, maturity, and commitment to balancing academics with athleticism were also applauded.

The 17-year-old sits second in scoring among his Barrie teammates with 44 points (21-23—44) over 57 games in his sophomore OHL season. The Courtice, Ont. native was originally a second round pick of the Saginaw Spirit in the 2018 OHL Priority Selection.
 


2019-20 OHL Academic Players of the Month:

Midwest Division:
February - Aidan Campbell (Erie Otters)
January – Logan LaSage (Owen Sound Attack)
December – Stuart Rolofs (London Knights)
November – Michael Vukojevic (Kitchener Rangers)
October – Zack Terry (Guelph Storm)

West Division:
February – Braeden Kressler (Flint Firebirds)
January – Will Cuylle (Windsor Spitfires)
December – Jacob Holmes (Soo Greyhounds)
November – Ryan Mast (Sarnia Sting)
October – Cole Perfetti (Saginaw Spirit)

East Division:
February – Lawson Sherk (Hamilton Bulldogs)
January – Tye Austin (Peterborough Petes)
December – Cameron Tolnai (Ottawa 67’s)
November – Lleyton Moore (Oshawa Generals)
October – Shane Wright (Kingston Frontenacs)

Central Division:
February – Ethan Cardwell (Barrie Colts)
January – Ethan Del Mastro (Mississauga Steelheads)
December – Giordano Biondi (Sudbury Wolves)
November – Jonah De Simone (Niagara IceDogs)
October – Pacey Schlueting (North Bay Battalion)


Last season, the OHL Centrally Administered Scholarship Program facilitated scholarships for 340 OHL Alumni at 69 different academic institutions across North America with a total scholarship payment in excess of $3.2 million. Since the 2007-08 season, OHL Scholarship payments have totalled more than $25 million.



Ontario Junior Hockey League Playoffs

Collingwood Colts 5 Stouffville Spirit 1
( The Colts lead the best of 7; 2-0 )

Trenton Golden Hawks 4 Whitby Fury 1
( Trenton leads the best of 7; 2-0 )

St Michael's Buzzers 4 Toronto Patriots 3 (OT)
( St Michael's leads the best of 7; 3-0 )

Buffalo Jr Sabres 8 Burlington Cougars 2
( Buffalo leads the best of 7; 2-1 )

North York Rangers 4 Toronto Jr Canadiens 2
( North York leads the best of 7; 3-0 )

Wellington Dukes 4 Cobourg Cougars 3  (OT)
( Wellington leads the best of 7; 2-0 )

Oakville Blades 5 Brantford 99'ers 1
( Oakville leads the best of 7; 2-0 )



Colts 5 Spirit 1

Vladislav Dvurechenskii scored twice for the Colts who lead the best of 7; 2-0

Andrew Rose made 21 saves for Collingwood.

The Colts will host Game 3 tomorrow night at the Eddie Bush Memorial Arena


Period 1
Collingwood - Crossley Stewart (unassisted) 5:52
Collingwood - Vladislav Dvurechenskii (Matthew Zebedee, Adrian Nabuurs) 12:51
Collingwood - Payton Schaly (Patrick Brown, Will Redick) 18:16

Period 2
Collingwood - Adrian Nabuurs (Will Redick) 4:20

Period 3
Collingwood - Vladislav Dvurechenskii (power play) (Rocco Testa-Basi, Patrick Brown) 10:43
Stouffville - Luke Strickland (Jamie Mazomenos) 11:58

 

Collingwood Colts vs Stouffville Spirit

Fri Feb 28 Stouffville Spirit 1 at Collingwood Colts 2  (2OT) 
Sun Mar 1 Collingwood Colts 5 at Stouffville Spirit 1
Tue Mar 3 Stouffville Spirit at Collingwood Colts  7:30 pm
Thr Mar 5 Collingwood Colts at Stouffville Spirit    7:30 pm

Fri Mar 6 Stouffville Spirit at Collingwood Colts    7:30 pm
Sun Mar 8 Collingwood Colts at Stouffville Spirit  2:30 pm
Mon Mar 9 Stouffville Spirit at Collingwood Colts 7:30 pm


Tonight

Wellington Dukes at Cobourg Cougars
( Wellington leads the best of 7; 2-0 )
7:00 PM

Georgetown Raiders at Pickering Panthers
( Pickering leads the best of 7; 2-0 ) )
8:00 PM




PJHL Pollock Division Semifinal

Mount Forest Patriots 4 Mitchell Hawks 3
( The best of 7 is tied 3-3 )
 

Patriots 4 Hawks 3

Blair Butchart, Michael Stefanelli, Nathan Bolger & Ryley Cribbin scored for the Patriots

Gleb Poliakov made 22 saves to post the victory

The best of 7 is tied 3-3 with Game 7 set for Mount Forest on Wednesday night at 8:30 pm.

The winner on Wednesday will advance to the Pollock Division Championship Series against the Wingham Ironmen


Period 1
Mitchell - Max Hall (Josh Gottfried, Nathan Hall) 1:43
Mount Forest - Blair Butchart (Colton Culbert) 10:09
Mitchell - Tyson Hall (Carter Lewis) 17:10

Period 2
Mount Forest - Michael Stefanelli (Blair Butchart, Hayden Coulter) 19:39

Period 3
Mount Forest - Nathan Bolger (Dawson Bolger) 1:15
Mount Forest - Ryley Cribbin (unassisted) 4:46
Mitchell - Jake Finlayson (Ethan Hill) 15:21

 

Mount Forest Patriots vs. Mitchell Hawks

Wed Feb 19 Mitchell Hawks 2 at Mount Forest Patriots 5
Sat Feb 22 Mount Forest Patriots 3 Mitchell Hawks 6
Sun Feb 23 Mitchell Hawks 1 at Mount Forest Patriots 0
Tue Feb 25 Mount Forest Patriots 4 Mitchell Hawks 2
Sat Feb 29 Mitchell Hawks 4 at Mount Forest Patriots 3
Sun Mar 1 Mount Forest Patriots 4 at Mitchell Hawks 3

Wed Mar 4 Mitchell Hawks at Mount Forest Patriots 8:30 p.m.
 


Wingham Ironmen vs Kincardine Bulldogs

Fri Feb 21 Kincardine Bulldogs 1 at Wingham Ironmen 4
Sat Feb 22 Wingham Ironmen 5 at Kincardine Bulldogs 4  (OT)
Sun Feb 23 Kincardine Bulldogs 3 at Wingham Ironmen 4
Wed Feb 26 Wingham Ironmen 3 at Kincardine Bulldogs 2

( Wingham sweeps the best of 7; 4-0 )





PJHL Carruthers Division Semifinals

Penetanguishene Kings 6 Alliston Hornets 3
( The best of 7 is tied 1-1 )

 

Kings 6 Hornets 3

The Kings scored 3 goals in 48 seconds in the 2nd period to break a 3-3 tie

Brandon Smyth, Jordan Taylor & Ryan Sallows scored for Alliston

( The best of 7 is tied 1-1 )

The Kings will host Game 3 on Wednesday night



Period 1
Alliston - Brandon Smyth (Evan Spencer, Ben Beausaert) 1:08
Penetang - Jared Aube (Andrew Snowden, Matthew Clarke) 10:28
Alliston - Jordan Taylor (Ryan Sallows, Gage Argue) 15:57
Penetang - Riley Thayer (power play) (Brayden Irwin, Cam Knowles) 16:39

Period 2
Penetang - Andrew Snowden (Brady Enman, Garrett Watson) 6:29
Alliston - Ryan Sallows (Mitch Livingston, Evan Spencer) 11:10
Penetang - Myles Baker (Matthew Clarke) 13:52
Penetang - Andrew Snowden (Johnny Ruppert, Jared Aube) 14:43
Penetang - Kylar Watson (Cam Knowles, Garrett Watson) 14:50

Period 3
(no scoring)

 

Penetanguishene Kings vs Alliston Hornets

Feb 25th Penetanguishene Kings 2 Alliston Hornets 6
Mar 1 Alliston Hornets 3 at Penetanguishene Kings 6

Mar 4th  Alliston Hornets at Penetanguishene Kings 8:00 pm
Mar 6th Penetanguishene Kings at Alliston Hornets 7:30 pm 
Mar 7th  Alliston Hornets at Penetanguishene Kings 8:00 pm

Mar 8th Penetanguishene Kings at Alliston Hornets 6:30 pm 
Mar 10th Penetanguishene Kings at Alliston Hornets 7:30 pm 
 

 



Stayner Siskins 4 Orillia Terriers 3
( The Terriers lead the best of 7; 2-1 )
 

Siskins 4 Terriers 3

Matthew Maidens scored twice for the Siskins who overcame a 3-0 deficit midway through the game

Tanner Hicks scored the game winner for Stayer with just 22 seconds remaining in regulation time

Zane Morris, Noah Quarrington & Stevon Hlusiak for Orillia

The Terriers lead the best of 7; 2-1.

Game 4 is tomorrow night at 8 pm in Orillia


Period 1
Orillia - Zane Morris (Stevon Hlusiak, Cam Cochrane) 6:14
Orillia - Noah Quarrington (Zane Morris, Noah Rowland) 12:17

Period 2
Orillia - Stevon Hlusiak (Nevin King, Owen King) 1:34
Stayner - Matthew Maidens (Darius Kondrotas, Ryan Mackay) 10:39

Period 3
Stayner - Aidan Desforges (Darius Kondrotas) 1:59
Stayner - Matthew Maidens (Kyle Linney, Jacob Kostopoulous) 18:25
Stayner - Tanner Hicks (Kyle Linney, Jacob Kostopoulous) 19:38
 

 

Stayner Siskins vs Orillia Terriers

Feb 25th Stayner Siskins 1 Orillia Terriers  4
Feb 27th Orillia Terriers at Stayner Siskins ppd
Feb 29th  Orillia Terriers 4 at Stayner Siskins 3
Mar 1st Orillia Terriers 3 at Stayner Siskins 4

Mar 3rd Stayner Siskins at Orillia Terriers  8:00 pm 
Mar 5th Orillia Terriers at Stayner Siskins 8:10 pm 

Mar 7th Stayner Siskins at Orillia Terriers  7:30 pm 
Mar 8th Orillia Terriers vs Stayner Siskins 1:30 pm





Greater Metro Junior Hockey League Playoffs

North Semifinals

Bradford Rattlers 4 Bradford Bulls 0

Trevor Babin made 37 saves to post the shutout for the Rattlers

( The best of 5 is tied 2-2 )


Temiscaming Titans 9 Almaguin Spartans 5

Marc-Antoine Turcotte had a 5 point game for Temiscaming

( The Titans sweep the best of 5; 3-0 )


South Semifinals

St. George Ravens 9 Kingsville Kings 0
( The Ravens sweep the best of 5; 3-0 )

Niagara Whalers 11 North York Renegades 1
( The Whalers sweep the best of 5; 3-0 )

 

WOAA Playoffs

" AA " Semifinals

Ripley Wolves 4 Minto 81's 3
(Ripley leads the best of 7 series; 2-0)


 

Ripley Wolves vs Minto 81's

Sat Feb 29 Minto 81's 6 at Ripley Wolves 0
Sun Mar 1 Ripley Wolves 4 Minto 81's 3
Sat Mar 7  Minto 81's at Ripley Wolves 7 pm
Tue Mar 10 Ripley Wolves at Minto 81's 8:30 pm

Fri Mar 13  Minto 81's at Ripley Wolves 8:30 pm 
Sun Mar 15 Ripley Wolves at Minto 81's 7 pm
Tue Mar 17  Minto 81's at Ripley Wolves 8:30 pm



Clinton Radars vs Tillsonburg Thunder

Feb 28 Tillsonburg Thunder at Clinton Raders ppd
Feb 29 Clinton Raders 1 at Tillsonburg Thunder 2
Mar 6 Tillsonburg Thunder at Clinton Raders  8:30 pm
Mar 7 Clinton Raders at Tillsonburg Thunder  3:30 pm
Mar 13 Tillsonburg Thunder at Clinton Raders  8:30 pm

Mar 14 Clinton Raders at Tillsonburg Thunder  7:30 pm
Mar 15 Tillsonburg Thunder at Clinton Raders 5 pm




WOAA " A " Semifinals

Milverton Four Wheel Drives 4 Elora Rocks 3
(Milverton leads the best of 7 series; 3-1)

Tavistock Royals 6 Lucknow Lancers 5
(Tavistock wins the best of 7 series; 4-0)


 

Lucknow Lancers vs Tavistock Royals

Feb 21 Lucknow Lancers 2 at Tavistock Royals  3
Feb 22 Tavistock Royals 4 at Lucknow Lancers 3
Feb 29 Lucknow Lancers 4 at Tavistock Royals 8
Mar 1 Tavistock Royals 6 at Lucknow Lancers  5

( Tavistock sweeps the best of 7; 4-0 )
 


Elora Rocks vs Milverton 4 Wheel Drives

Feb 21 Milverton 4 Wheel Drives at Elora Rocks 8:30 pm
Feb 23 Elora Rocks 7 at Milverton 4 Wheel Drives 6 (OT) 
Feb 28 Milverton 4 Wheel Drives 8 at Elora Rocks 6
Mar 1 Elora Rocks 3 at Milverton 4 Wheel Drives 4

Mar 6 Milverton 4 Wheel Drives at Elora Rocks  8:30 pm

Mar 7 Elora Rocks at Milverton 4 Wheel Drives   8:30 pm
Game 7 TBA





Grey Bruce Ladies Broomball

Wiarton 4 Queen Bees 0

Courtney Wood had 2 goals for Wiarton while Kim Bray and Kayla Sollazzo had 1 each. 



Track & Field

Under 20 Ontario Athletics Indoor Championships

Caleb Keeling won the Silver Medal in High Jump 

 

 

The Annual  "Rick Westwood Award of Excellence" banquet was held in Mississauga on Saturday, February 29th to recognize the top performers of the Ontario Minor Track Association in 2019.  Numerous athletes brought home a trophy and a plaque for their efforts in a variety of events that included sprints, hurdles, jumps, throws and distance for the various age groups.

Freja Kulakowsky was recognized in the 9 year old, 1st year Tyke division for her Ontario indoor record-breaking 1200m performance and two gold medals in the 800m and 1200m at the indoor track and field championships last March.  An injury kept her from competing in the outdoor season, but returned for the Fall cross country season where she was rebuilding from the summer.  2020 looks like a promising year for her as she has already won a gold and bronze medal at a competition earlier this indoor season.  Freja is a repeat winner as she won the same award in 2018 as a 2nd year Mite.



Roller Derby

at Oshawa

Highland Dames 175 Motor City Madames from Durham 66

The Dames next game is March 28th in St. Catherines against the Derby Debu-Taunts from Hogtown Roller Derby.




CWOSSA

A number of CWOSSA Championships have been bumped by the weather from last week and will be conducted today & tomorrow.

Of note, the CWOSSA " A " Girls Volleyball is set to be staged at Walkerton District Community School.

 


CWOSSA " A " Senior Girls Volleyball

at Walkerton District Community School
 

Pool A

Rockway Mennonite
Peninsula Shores Phoenix
Valley Heights SS
 

Pool B

Walkerton District Riverhawks
Wellington Heights
Woodland Christian


9:00am
Rockway Mennonite vs Peninsula Shores Phoenix
Walkerton District Riverhawks vs Wellington Heights

11:00am
Valley Heights SS vs Rockway Mennonite
Woodland Christian vs Walkerton District Riverhawks

1:00pm
Peninsula Shores Phoenix vs Valley Heights SS
Wellington Heights vs Woodland Christian


Semi Finals 
(2 out of 3)

3:30pm
B2 vs A1
A2 vs B1


Championship 
(3 out of 5)

7:00pm
Winner Semi 1   vs  Winner Semi 2

 

CWOSSA " A " Junior Girls Volleyball

at Walkerton 

Competing Schools

Kincardine District Knights
Rockway Mennonite College
Delhi District 
Wellington Heights


10:00am
Kincardine District Knights vs Rockway Mennonite College
Delhi District vs Wellington Heights

12:00pm
Wellington Heights vs Kincardine District Knights
Delhi District vs Rockway Mennonite College

2:00pm
Kincardine District Knights vs Delhi District 
Rockway Mennonite College vs Wellington Heights
 

Championship (2 out of 3)

5:30pm
1st   vs  2nd
 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc