Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Wednesday, December 4, 2019

IceDogs-Attack Tonight

Owen Sound | by Fred Wallace  

Dec 4/19 Bayshore Broadcasting Sports


Ontario Hockey League Tonight

Niagara IceDogs at Owen Sound Attack

7 pm at JD McArthur Arena

 

Friday, the Attack are at London to meet the Knights

You can hear the game on Terry's Trailer Service-Kia of Owen Sound Bearadio
 

Also tonight....

Guelph Storm at Saginaw Spirit   7:05 pm 
( make up for a previously postponed game )

 

WESTERN CONFERENCE

London            24 17 5 1 1 36
Windsor           23 15 5 3 0 33
Guelph             24 15 5 1 3 34
Flint                   26 16 10 0 0 32
Saginaw            26 14 9 2 1 31
Erie                     27 11 8 2 6 30
Owen Sound     25 11 10 3 1 26
Sarnia                 26 12 14 0 0 24
Kitchener            24 10 10 2 2 24
Sault Ste Marie 27 10 15 2 0 22


EASTERN CONFERENCE

Peterborough   27 19 6 1 1 40
Sudbury            28 16 11 1 0 33
Ottawa               26 20 6 0 0 40
Oshawa             25 16 8 0 1 33
Barrie                 23 13 8 1 1 28
Niagara              27 11 12 3 1 26
Hamilton            28 12 14 2 0 26
Mississauga      26 8 16 2 0 18
Kingston            25 6 15 2 2 16
North Bay          27 5 22 0 0 10



Vaughn CHL Team of the Week

The Canadian Hockey League today announced the 11th edition of the Vaughn CHL Team of the Week for the 2019-20 season based on individual performances from Nov. 25 – Dec. 1.
Leading the forward ranks is Ottawa 67’s centre and 2020 NHL Draft hopeful Marco Rossi who wrapped up the week with 11 points counting six goals and five assists across a trio of appearances. Rossi’s top showing came in a season-high six-point night against the Kingston Frontenacs on Wednesday in which he finished with his first career hat-trick plus three assists en route to an 11-6 victory that saw him claim second-star recognition. For his efforts, Rossi was named the OHL ‘On the Run’ Player of the Week.

Joining Rossi up front is his 67’s teammate in left-wing Austen Keating who also finished the week with 11 points after notching four goals and seven assists in three appearances. Alongside Rossi, Keating shined against the Frontenacs as he lit the lamp three times to record his fourth career hat-trick before adding four assists to finish with seven points on the night, helping him claim recognition as the game’s first star.

Rounding out the forward ranks is Brandon Wheat Kings left-wing Cole Reinhardt who impressed over a pair of appearances this week in registering eight points counting four goals and four assists. Reinhardt’s best billing came against the rival Winnipeg ICE on Saturday as he finished with a season-high five points that included his second career hat-trick alongside two assists as he guided his club to a 7-4 decision in which he was recognized with first-star honours. For his efforts, Reinhardt also earned WHL ‘On the Run’ Player of the Week recognition.

The back end is led by another member of the 67’s in rearguard Noel Hoefenmayer who across three appearances this week collected three goals and three assists for six points. Against the Frontenacs on Wednesday, the budding blue-liner tied a season-high as he finished with one goal and three assists for four points in an 11-6 victory that earned him third-star recognition. In all, Hoefenmayer’s performance helped him earn a spot on the Vaughn CHL Team of the Week for the third team this season.

Rounding out the defensive end is Chicoutimi Sagueneens blue-liner and San Jose Sharks prospect Artemi Kniazev whose week included one goal and five assists across a trio of contests. Against the defending Memorial Cup champion Rouyn-Noranda Huskies on Saturday, Kniazev shined as he put up a season-high three-point performance in tallying one goal and two assists en route to a 7-3 victory.

Between the pipes, Kelowna Rockets netminder Roman Basran was superb across two showings and 125 minutes of action as turned aside a combined 46 shots to finish the week unbeaten in regulation with a 1-0-0-1 showing. Basran’s top performance came against the Edmonton Oil Kings on Tuesday where despite a 1-0 shootout loss he recorded 27 saves to earn second-star honours and his fourth career shutout. In all, Basran wrapped up the week with a miniscule 0.96 goals-against average and a dominant .958 save percentage. For his efforts, Basran was recognized as the WHL Eli Wilson Goaltending Goaltender of the Week.

 

 

OHL CUP POWERED BY UNDER ARMOUR MINOR MIDGET TOP-10 RANKINGS

The Ontario Hockey League today announced the second edition of the weekly minor midget rankings for the 2020 OHL Cup Showcase Tournament powered by Under Armour and hosted by the Greater Toronto Hockey League.

The 2020 OHL Cup powered by Under Armour and hosted by the GTHL is scheduled for March 17-23 and will feature 20 teams from across Ontario and the United States showcasing many of the top players eligible for the 2020 OHL Priority Selection.  All games will be played at Scotiabank Pond in Toronto until the Championship Final moves to the Mattamy Athletic Centre on Monday, March 23.

The weekly rankings are determined by a panel of OHL Central Scouting staff and represent the top teams that are competing to play in the annual year-end championship tournament.


Minor Midget Rankings for the 2020 OHL Cup Powered by Under Armour – Week 2

1 Quinte Red Devils OMHA 
2 Toronto Jr. Canadiens GTHL  
3 Toronto Marlboros GTHL  
4 Toronto Titans GTHL  
5 Southern Tier Admirals OMHA  
6 Elgin-Middlesex Chiefs ALLIANCE  
7 Toronto Nationals GTHL 
8 Waterloo Wolves ALLIANCE  
9 York-Simcoe Express OMHA 
10 London Jr. Knights ALLIANCE 

          
Honourable Mention:       

  Hamilton Huskies ALLIANCE 
  Mississauga Senators GTHL 
  Mississauga Reps GTHL 

The Quinte Red Devils rise to the top spot in the second edition of the weekly rankings after reaching the semi-final of the Gloria Rints Memorial International Silver Stick Tournament held this past weekend in Whitby, Ont. Quinte was the last Ontario-based team standing in the annual showcase as Detroit Honeybaked went on to win Sunday's championship final. Also on the rise are the Elgin-Middlesex Chiefs who climb one spot to sixth along with the cross-town ALLIANCE rival London Jr. Knights who take the 10th spot after making the quarter-final in Whitby this past weekend.

Last season the Don Mills Flyers overcame a 4-1 deficit to defeat the Toronto Red Wings 6-5 as Shane Wright (Kingston Frontenacs) set up Brennan Othmann (Flint Firebirds) for the overtime winning goal. The Flyers added both OHL Cup and GTHL Championships to their incredible season that saw them lose just once. An exceptional status player who was selected by the Kingston Frontenacs with the first overall pick of the 2019 OHL Priority Selection, Wright was named Tournament MVP with 18 points over seven contests, one shy of Connor McDavid's 2012 event record.

The 2019 OHL Priority Selection featured 15 players chosen in the first round who competed for the OHL Cup including Shane Wright (Don Mills Flyers - 1st overall Kingston Frontenacs), Brennan Othmann (Don Mills Flyers - 2nd overall Flint Firebirds), Brandt Clarke (Don Mills Flyers - 4th overall Barrie Colts), Wyatt Johnston (Toronto Marlboros - 6th overall Windsor Spitfires), Benjamin Gaudreau (Team NOHA - 7th overall Sarnia Sting), Ryan Winterton (Whitby Wildcats - 8th overall Hamilton Bulldogs), Liam Arnsby (Don Mills Flyers - 9th overall North Bay Battalion), Ethan Del Mastro (Toronto Marlboros - 12th overall Mississauga Steelheads), Francesco Pinelli (Toronto Red Wings - 13th overall Kitchener Rangers), Danny Zhilkin (Toronto Marlboros -14th overall Guelph Storm), Landon McCallum (Brantford 99'ers - 15th overall Sudbury Wolves), Brett Harrison (London Jr. Knights - 16th overall Oshawa Generals), Jacob Holmes (York-Simcoe Express - 18th overall Soo Greyhounds), Connor Punnett (North Central Predators - 19th overall Saginaw Spirit) and Jack Matier (Team NOHA - 21st overall Ottawa 67's).

Notable OHL Cup graduates currently playing in the NHL include Dylan Strome (Toronto Marlboros/Chicago Blackhawks), Travis Konecny (Elgin-Middlesex Chiefs/Philadelphia Flyers), Mitch Marner (Vaughan Kings/Toronto Maple Leafs), Connor McDavid (Toronto Marlboros/Edmonton Oilers), Max Domi (Don Mills Flyers/Montreal Canadiens), Sean Monahan (Mississauga Rebels/Calgary Flames), Taylor Hall (Greater Kingston Frontenacs/New Jersey Devils), Tyler Seguin (Toronto Nationals/Dallas Stars), John Tavares (Toronto Marlboros/Toronto Maple Leafs), P.K Subban (Markham Islanders/New Jersey Devils), and Steven Stamkos (Markham Waxers/Tampa Bay Lightning).

For more information, please visit ohlcup.ca.




Greater Metro Junior Hockey League

North York Renegades 5 Toronto Predators 2


Tonight

West Nipissing Lynx at Bradford Bulls  8 pm


Thursday, the Knights of Meaford host the South Muskoka Shield

Game time Thursday night is 7:30 pm


North Division

Temiscaming 25 19 5 0 1 39
Ville-Marie 25 19 5 0 1 39
N Tecumseth 27 18 9 0 0 36
Brad Rattlers 24 15 7 0 2 32
Brad Bulls 22 15 6 0 1 31
Bancroft 25 13 12 0 0 26
Almaguin 27 10 16 0 1 21
W Nipissing 24 9 14 0 1 19
Meaford 21 8 12 0 1 17
S Muskoka 26 7 17 0 2 16
Ottawa 24 3 21 0 0 6


South Division

St. George 22 18 4 0 0 36
Kingsville 23 15 4 0 4 34
North York 26 15 9 0 2 32
Niagara 22 15 6 0 1 31
Windsor 23 11 10 0 2 24
Durham 26 12 14 0 0 24
Nthumberland 24 10 11 0 3 23
London 20 11 9 0 0 22
Tottenham 27 6 18 0 3 15
Toronto 27 6 19 0 2 14



PJHL

Essex 73's 3 Petrolia Flyers 0
Lakefield Chiefs 4 Georgina Ice 3
Port Hope Panthers 6 Campbellford Rebels 1


Tonight

Lakeshore Canadiens at Wheatley Sharks 7:30 PM
Hagersville Hawks at Glanbrook Rangers    7:30 PM
Wallaceburg Thunderhawks at Mooretown Flags 8:00 PM


Carruthers Division Standings 

Alliston 23 18 2 0 3 39
Stayner 24 17 7 0 0 34
Orillia    22 13 8 0 1 27
Schomberg 26 12 11 1 2 27
Caledon 24 10 11 1 2 23
Penetang 23 10 12 0 1 21
Midland 24 8 16 0 0 16
Huntsville 24 6 18 0 0 12



Pollock Division Standings

Wingham 26 19 5 1 1 40
Mount Forest 21 17 3 1 0 35
Mitchell 24 14 8 0 2 30
Hanover 21 12 8 0 1 25
Kincardine 23 11 10 0 2 24
Walkerton 23 3 18 1 1 8
Goderich 22 2 19 1 0 5


Yeck Division Standings

Mt.Brydges 25 17 8 0 0 34
Exeter 25 16 7 1 1 34
Dorchester 22 16 6 0 0 32
Thamesford 23 15 7 0 1 31
Aylmer              26 14 12 0 0 28
N Middlesex 23 10 10 1 2 23
Lucan  22 6 15 0 1 13
Port Stanley 24 0 24 0 0 0

 

Ontario Junior Hockey League

Pickering Panthers at Georgetown Raiders 12:00 PM
Wellington Dukes at Buffalo Jr Sabres             7:45 PM

Friday, the Collingwood Colts are at Aurora to face the Tigers

 

North Division

Stouffville 27 16 9 1 1 34
Collingwood 29 13 9 1 6 33
Markham 27 13 11 0 3 29
Pickering 25 11 13 1 0 23
Aurora 28 4 21 0 3 11


West Division

Oakville 29 21 5 2 1 45
Burlington 28 19 5 1 3 42
Buffalo 25 13 11 0 1 27
Georgetown 27 11 11 3 2 27
Brantford 29 13 15 0 1 27
Milton  27 8 16 1 2 19


South Division

Tor Patriots 27 22 4 0 1 45
Jr Canadiens 29 18 6 2 3 41
St Michaels 29 13 11 1 4 31
North York 29 11 13 2 3 27
Mississauga 27 10 14 1 2 23
Brampton 26 9 17 0 0 18


East Division

Wellington 30 24 4 2 0 50
Trenton 32 24 6 1 1 50
Whitby 28 11 13 1 3 26
Cobourg 28 8 15 3 2 21
Lindsay 30 4 23 1 2 11




WOAA Senior Hockey Standings

Ripley Wolves 10 10 0 0 0 0 20
Saugeen Whawks 11 10 1 0 0 0 20
Clinton Radars 13 9 4 0 0 0 18
Shelburne Muskies 11 9 2 0 0 0 18
Seaforth Cents 11 7 3 0 0 1 15
Tavistock Royals 12 5 5 0 1 1 12
Durham Tcats 10 5 4 0 0 1 11
Tillsonburg Thunder 9 5 4 0 0 0 10
Milverton Drives 11 3 5 0 1 2 9
Elora Rocks    11 4 6 0 1 0 9
Petrolia Squires 12 4 8 0 0 0 8
Minto 81's          10 3 6 0 0 1 7
Lucknow Lancers 10 1 7 0 1 1 4
Shallow Lake Crushers 9 0 9 0 0 0 0




Bluewater Boys Hockey 

St. Mary's Mustangs 8 Georgian Bay Thunder 2



Bluewater North Senior Boys Basketball

St. Mary's Mustangs 62 Owen Sound District Wolves 9
Georgian Bay Thunder 34 Grey Highlands Lions 23



Bluewater North Junior Boys Basketball

Grey Highlands Lions 44 Georgian Bay Thunder 36



Bluewater South Senior Girls Volleyball

at Saugeen District Secondary School, Port Elgin

Sacred Heart Crusaders 2 John Diefenbaker Trojans 1
Sacred Heart Crusaders 2 Saugeen District Royals 0



Bluewater South Junior Girls Volleyball

at Saugeen District Secondary School

John Diefenbaker Trojans 2 Saugeen District Royals 1 (25-22. 23-25 15-13)
John Diefenbaker Trojans 2 Sacred Heart Crusaders 1
Sacred Heart Crusaders 2 Saugeen District Royals 1



Varsity Boys Curling

Grey Highlands Lions 8 Saugeen District Royals 1 




Brokerlink Grey Bruce Major Curling

Dec 4

at Port Elgin 8 pm
Mike Hamer vs Brett McAllister
Joey Rettinger vs Adam Alpaugh

at Paisley Curling Club 8 pm
Shawn Kaufman vs Pete Newton
Scott Davidson vs Al Hutchinson
Don Bartley vs Steve Gregg

 

Standings

Mike Hamer........................................................Port Elgin  3 & 1
Al Hutchinson........Maclean's Brewery...........Hanover      3 & 1
Scott Davidson...Wark's Service Centre........Wiarton       3 & 1
Steve Gregg....Merit Insurance........................Paisley        2 & 1
Pete Newton....................................................Kincardine     2 & 2
Don Bartley...Absalute Automotive.................Tara              2 & 2
Brett McAllister...West Grey Premium Beef....Chesley       2 & 2
Joey Rettinger....................................................Tara             1 & 3
Adam Alpaugh....................................................Tara             1 & 3
Shawn Kaufman................................................Walkerton    0 & 3



Upcoming Schedule

Dec 11
at Paisley  8 pm
Mike Hamer vs Al Hutchinson
Joey Rettinger vs Steve Gregg
Scott Davidson vs Pete Newton

at Walkerton  8 pm
Don Bartley vs Shawn Kaufman
Brett McAllister vs Adam Alpaugh

Dec 18
at Chesley  8 pm
Mike Hamer vs Adam Alpaugh
Brett McAllister vs Steve Gregg


at Tara  8:15 pm
Don Bartley vs Scott Davidson
Joey Rettinger vs Shawn Kaufman
Al Hutchinson vs Pete Newton



Jan 8

at Kincardine   8 pm
Mike Hamer vs Pete Newton
Brett McAllister vs Shawn Kaufman

at Tara 8:15 pm
Don Bartley vs Al Hutchinson
Joey Rettinger vs Scott Davidson
Adam Alpaugh vs Steve Gregg



Jan 15 

at Paisley   8 pm
Mike Hamer vs Steve Gregg
Don Bartley vs Pete Newton


at Chesley 8 pm
Joey Rettinger vs Al Hutchinson
Brett McAllister vs Scott Davidson
Adam Alpaugh vs Shawn Kaufman


Jan 22 Quarterfinals
at Hanover 8 pm
1st vs 8th
2nd vs 7th

at Walkerton 8 pm
3rd vs 6th
4th vs 5th

Jan 29 Semifinals
at Chesley 8 pm

Feb 5 Championship
at Tara  8:15 pm

 

Final Payouts

1st $ 1,200
2nd $ 800
3rd  $ 600
4th  $ 500
5th  $ 400
6th  $ 300
7th  $ 200
8th  $ 200


Previous Scores

Nov 6
at Port Elgin Curling Club
Mike Hamer 7 Don Bartley 2
Joey Rettinger 7 Pete Newton 6
Al Hutchinson 7 Brett McAllister 5
Adam Alpaugh 7 Scott Davidson 6
TBA Steve Gregg vs Shawn Kaufman


Nov 13
at Kincardine  
Mike Hamer 7 Shawn Kaufman 2
Pete Newton 8 Brett McAllister 3

at Tara 
Don Bartley 7 Joey Rettinger 1
Al Hutchinson 8 Adam Alpaugh 4
Scott Davidson 8 Steve Gregg 3


Nov 20
at Chesley 
Brett McAllister 7 Don Bartley 5
Steve Gregg 7 Al Hutchinson 4

at Tara 
Mike Hamer 9 Joey Rettinger 8
Pete Newton 8 Adam Alpaugh 5
Scott Davidson 9 Shawn Kaufman 6


Nov 27
at Chesley
Brett McAllister (West Grey Premium Beef) 10 Joey Rettinger 5
Steve Gregg (Merit Insurance) 7 Pete Newton  6
Al Hutchinson (Macleans Brewery) 9 Shawn Kaufman 4

at Tara 
Scott Davidson (Wark Service Centre) 7 Mike Hamer 6
Don Bartley (Absalute Automotive) 7 Adam Alpaugh  3

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2020 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc