Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Wednesday, February 6, 2019

Hawks & Ironmen Extend Leads

Owen Sound | by Fred Wallace  

Feb 6/19 Bayshore Broadcasting Morning Sports


PJHL Pollock Division Quarterfinals

Walkerton Hawks 2 Hanover Barons 1 
(Walkerton leads the best if 7 series 3-0)

Wingham Ironmen 5 Goderich Flyers 3 
(Wingham leads the best of 7 series 2-0)

 

Hawks 2 Barons 1

Justin McCrae & Spencer Elder scored for the Hawks

Noah Johnson scored for the Barons

Game 4 is Friday night in Walkerton.


Period 1
Walkerton - Justin McCrae (Justin Donnelly, Owen Torrie) 19:43

Period 2
Walkerton - Spencer Elder (Justin McCrae, Brady Stewart) 7:12
Hanover - Noah Johnson (unassisted) 7:49

Period 3
(no scoring)
 


Ironmen 5 Flyers 3

Josiah Kraayenbrink & Jamie Huber scored 3rd period goals for Wingham to break a 3-3 tie

Zack Hammel, Brennan Long & Eric Vander Eyk scored for Goderich

Game 3 in the series goes Friday night in Wingham at 8:30 PM 


Period 1
Goderich - Zack Hammel (Mitch Fisher) 4:10
Wingham - Jamie Huber (Ryan Litt, Tyson Koopman) 16:18

Period 2
Goderich - Brennan Long (short handed) (unassisted) 4:35
Wingham - Corey Restoule (power play) (Logan Tolton, Jacob Bishop) 5:45
Wingham - Kyle Stanbury (power play) (Carter Collinson, Shane Vollmer) 7:04
Goderich - Eric Vander Eyk (power play) (Chase Meurs, Braeden Duncan) 9:13

Period 3
Wingham - Josiah Kraayenbrink (Kyle Stanbury) 12:10
Wingham - Jamie Huber (Logan Tolton, Rhys Vollmer) 16:36



Tonight

Kincardine Bulldogs at Mitchell Hawks
(Kincardine leads the best of 7 series 2-1)
8:30 p.m. 


 

PJHL Carruthers Division Quarterfinals

Stayner Siskins 5 Schomberg Cougars 2
( Stayner leads the best of 7; 1-0 )

Alliston Hornets 4 Huntsville Otters 2
( Alliston leads the best of 7; 1-0 )


Siskins 5 Cougars 2

JD Falconer had 2 goals & 3 points for the Siskins

Owen Hellemann had a goal & an assist for Schomberg

The Cougars will host Game 2 on Thursday
 

Period 1
Stayner - JD Falconer (Kyle Linney) 13:52

Period 2
Schomberg - Owen Heilemann (short handed) (Mitchell Robinson, Alexander Cordeiro) 3:43
Stayner - Josh Battistella (power play) (Evan Spencer, Ian Vucko) 4:20
Schomberg - Spencer Ripley (Alexander Cordeiro, Owen Heilemann) 6:25
Stayner - Kyle Kuznik (Kyle Linney, Ryan Bell) 10:06
Stayner - JD Falconer (Jordan Taylor, Carson Gandy) 18:00
Stayner - Lucas Jeffery (Jordan Taylor, JD Falconer) 18:52

Period 3
(no scoring)



Hornets 4 Otters 2

Jakob Power scored what stood as the game winner for Alliston

Campbell Coutts & Cody Jones scored for Huntsville

Game 2 is Friday night in Alliston


Period 1
Alliston - Didier Koenigs (Garret Watson) 2:36
Alliston - Joey Visconti (Christopher Carr-Ansah) 14:52

Period 2
(no scoring)

Period 3
Huntsville - Campbell Coutts (unassisted) 4:22
Alliston - Jakob Power (Jack Beck) 8:00
Huntsville - Cody Jones (unassisted) 9:59
Alliston - Alex Sebestyen (power play) (Rhys Brown, Ben Beausaert) 16:54


Tonight

Orillia Terriers at Penetanguishene Kings  
Game 1 of a best of 7
8 pm





Greater Metro Junior Hockey League

South

Niagara Whalers 6 North York Renegades 3
St George Ravens 8 Tillsonburg Hurricanes 6

Tomorrow night, the Knights of Meaford host the South Muskoka Shield

Game time is 7:30 pm at the Meaford & St Vincent Community Centre

 

North Division

Bradford Rattlers 36 31 4 0 1 63
Ville-Marie          37 27 10 0 0 54
Temiscaming      38 25 10 0 3 53
New Tecumseth 38 21 14 0 3 45
Almaguin            37 19 16 0 2 40
West Nipissing 38 18 17 0 3 39
Knights of Meaford 37 17 17 0 3 37
Bradford Bulls 35 14 17 0 4 32
South Muskoka 36 13 21 0 2 28
Ottawa              30 4 24 0 2 10


South Division

St. George 40 37 3 0 0 74
Tillsonburg 38 30 7 0 1 61
Windsor 39 25 12 0 2 52
Kingsville 38 23 14 0 1 47
Niagara-Lake 38 20 16 0 2 42
North York 39 19 19 0 1 39
Oshawa 39 19 20 0 0 38
Niagara 38 18 19 0 1 37
Northumberland 38 17 21 0 0 34
Tottenham 39 13 21 0 5 31
Toronto 39 9 27 0 3 21
London 38 3 33 0 2 8




Ontario Hockey League

Kitchener Rangers at Erie Otters, 7 p.m.
Sudbury Wolves at Sault Ste. Marie Greyhounds, 7:07 p.m.


Tomorrow night the Owen Sound Attack are at Barrie to meet the Colts

You can hear the Attack & Colts live on 560 CFOS with Kia of Owen Sound-Terry's Trailer Service Bearadio

Bearadio is brought to you in part by Joe Tomato's



The Canadian Hockey League today announced that rookie Jet Greaves of the Barrie Colts is the Vaughn CHL Goaltender of the Week for the regular season week ending February 3 with a 1-0-0-1 record and a goals-against average of 1.45 and save percentage of .971.

Greaves claims the honour for the first time this season after stopping 100 shots in two games last week in back-to-back 50-save efforts to help the Colts improve to 21-25-2-1 on the season. Against the London Knights on Friday,

Greaves turned aside 50 shots, including 21 saves in the opening frame, before being named second star of the eventual 3-2 shootout loss. The following night, Greaves received first star honours for his 50 saves in a 3-1 win over the Mississauga Steelheads.

A 17-year-old from Cambridge, Ont., Greaves was chosen by the Colts in the third round of the 2017 OHL Priority Selection. In his OHL rookie season, Greaves has notched a 5-6-1 record alongside a 2.81 goals-against average and a .924 save percentage in 16 games.
 


2018-19 Vaughn CHL Goaltenders of the Week – Regular Season:
Jan. 28 – Feb. 3: Jet Greaves (Barrie Colts)
Jan. 21 – Jan. 27: Dustin Wolf (Everett Silvertips)
Jan. 14 – Jan. 20: Olivier Rodrigue (Drummondville Voltigeurs)
Jan. 7 – Jan. 13: Kevin Mandolese (Cape Breton Screaming Eagles)
Dec. 31 – Jan. 6: Ivan Prosvetov (Saginaw Spirit)
Dec. 24 – Dec. 30: Cedrick Andree (Ottawa 67’s)
Dec. 10 – Dec. 16: Mads Sogaard (Medicine Hat Tigers)
Dec. 3 – Dec. 9: Dustin Wolf (Everett Silvertips)
Nov. 26 – Dec. 2: Ukko-Pekka Luukkonen (Sudbury Wolves)
Nov. 19 – Nov. 25: Kyle Jessiman (Baie-Comeau Drakkar)
Nov. 12 – Nov. 18: Ian Scott (Prince Albert Raiders)
Nov. 5 – Nov. 11: Michael DiPietro (Windsor Spitfires)
Oct. 29 – Nov. 4: Joseph Raaymakers (London Knights)
Oct. 22 – Oct. 28: Stephen Dhillon (Niagara IceDogs)
Oct. 15 – Oct. 21: Emile Samson (Blainville-Boisbriand Armada)
Oct. 8 – Oct. 14: Alexis Gravel (Halifax Mooseheads)
Oct. 1 – Oct. 7: Trent Miner (Vancouver Giants)
Sept. 24 – Sept. 30: Luke Richardson (Kitchener Rangers)
Sept. 19 – Sept. 23: Hunter Jones (Peterborough Petes)
 


WESTERN CONFERENCE

London Knights          49 36 7 5 1 78
Sault Greyhounds      50 33 11 5 1 72
Saginaw Spirit             50 32 14 2 2 68
Guelph Storm              50 27 13 6 4 64
Owen Sound Attack   50 24 22 2 2 52
Sarnia Sting                 52 22 23 5 2 51
Kitchener Rangers     49 23 23 3 0 49
Windsor Spitfires        52 21 27 3 1 46
Erie Otters                   49 20 27 1 1 42
Flint Firebirds               52 9 40 3 0 21


EASTERN CONFERENCE

Ottawa 67's                  51 38 9 3 1 80
Niagara IceDogs         50 32 11 7 0 71
Sudbury Wolves          49 30 16 2 1 63
Oshawa Generals       51 30 18 3 0 63
Miss Steelheads         50 23 21 5 1 52
Peterborough Petes   50 24 24 1 1 50
North Bay Battalion     51 23 24 2 2 50
Hamilton Bulldogs       51 23 24 3 1 50
Barrie Colts                  49 21 25 2 1 45
Kingston Frontenacs   51 12 38 1 0 25



Minor Midget Rankings for the 2018 OHL Cup powered by Under Armour – Week 12

Don Mills Flyers*
Toronto Young Nationals*
Toronto Marlboros*
Whitby Wildcats
Sudbury Minor Midget Wolves
Toronto Red Wings
Kitchener Jr. Rangers
Mississauga Rebels
York-Simcoe Express
North Central Predators
 

Honourable Mention

Guelph Gryphons
London Jr. Knights
Brantford 99ers
Halton Hurricanes




Bluewater North Senior Boys Basketball

Owen Sound District Wolves 60 Bruce Peninsula Panthers 38
St. Mary's Mustangs 75 Peninsula Shores Phoenix 15

 

North

St. Mary's (AA) 9 7 2 14
Owen Sound (AAA) 9 7 2 14
Grey Highlands (AA) 8 6 2 12
Georgian Bay (A) 9 4 5 8
Bruce Peninsula (A) 9 3 6 6
Peninsula Shores (A) 10 0 10 0

South

Walkerton (A) 7 7 0 14
J Diefenbaker (AA) 7 5 2 10
Kincardine (A)              7 4 3 8
Saugeen (AA) 8 2 6 4
Sacred Heart (AA) 7 0 7 0



Bluewater North Junior Boys Basketball

Georgian Bay Thunder 44 Grey Highlands Lions 38



North

St. Mary's (AA) 5 4 1 8
Grey Highlands (AA) 5 3 2 6
Georgian Bay (A) 6 3 3 6
Owen Sound (AAA) 6 1 5 2


South

Saugeen (AA) 8 6 2 12
Sacred Heart (AA) 7 5 2 10
Walkerton (A) 7 5 2 10
J Diefenbaker (AA) 7 1 6 2
Kincardine (A)              7 1 6 2




Bluewater Girls Curling

Saugeen District Royals 9 Walkerton Riverhawks 1
 

Saugeen (AA) 7 6 1 0 12
Grey Highlands (AA) 7 5 2 0 10
Sacred Heart (AA) 7 2 4 1 5
Walkerton (A) 7 2 5 0 4
Kincardine (A) 6 1 4 1 3





Brokerlink Insurance Grey Bruce Major Curling League Playoffs

Tonight at Owen Sound Blue Water.

9 pm

" T " Flight

Don Bartley, Absalute Automotive/Tara  ( 1 & 1 ) vs Al Hutchinson, Ram Promotion/Hanover ( 0 & 2 )
Brett McAllister, West Grey Premium Beef, Chesley ( 2 & 0 ) v Scott Davidson, Warks Service Centre/Tara ( 1 & 1 )


" B " Flight

Mike Hamer, Port Elgin ( 2 & 0 ) vs Steve Gregg, Merit Insurance/Paisley ( 0 & 2 )
Wade Walsh, Blue Water ( 1 & 1 ) vs Shawn Kaufman, Walkerton ( 1 & 1 )




Polished Elegance Ladies Volleyball

The Centre for Personal Enhancement & Speedy Glass tied 2-2
Mannerow.ca 4 Sideout 0
Bluewater Chiropractic 4 Neyaashing Sting 0
Classic Contracting 4 Wakeford & Company 0
 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc