Bayshore Broadcasting Corporation
News Centre

News Centre


Wednesday, August 15, 2018

Owen Sound Minor Lacrosse Awards

Owen Sound | by Fred Wallace  

Organization honours players, volunteers, alumni

Winners of the 2018 Owen Sound Minor Lacrosse Association Awards.

Explanation of awards:
HARRY KAZARIAN (DEFENSE)
CUBBY CRUICKSHANK (MVP)
CY LEMON, (SPORTSMANSHIP AND COMMUNITY SERVICE) 
THE LEMON GIRLS, (SIMILAR TO THE CY LEMON) 

MAJOR AWARD WINNERS

THE DONNIE CAMPBELL (PASSION AND DEDICATION) AWARD- LAUREN RADBOURNE

OSML LONG SERVING AWARD (10 CONSECTUTIVE YEARS)  - JENNIFER AND JEFF MORRISON

OSML VOLUNTEER OF THE YEAR AWARD- CYNTHIA MASTERS

OSML ALUMNI EXCELLENCE AWARD- IAN MCKAY

JEFF TAIT, (DEDICATION AND PERSERVERANCE),- NO WINNER THIS YEAR

 

BANTAM

HKAZARIAN- HOLDEN STEVENSON
CUBBY- CARTER MORAN
CYLEMON- JAXON GAWEL


MIDGET

HKAZARIAN- CALEB MARTIN
CUBBY- BRAYDEN KRUEGER
CY LEMON- JOEL COGHLIN


INTERMEDIATE BOYS

HKAZARIAN- BRADY LISK
CUBBY- JOSH LACKNER
CY LEMON- ANDREW LAVERGNE


GIRLS INTERMEDIATE BOX

HKAZARIAN- KATE LAVERGNE
CUBBY- TRISTIN BROWN
THE LEMON GIRLS AWARD- EMILY RONEY


Under 15 Girls Field 

MOST IMPROVED- SARAH PRINGLE
MOST SPORTSMANLIKE- KENNEDY COGHLIN
MOST DEDICATED- TAYLOR CHEGAHNO AND JILLIAN GOLDIE
MVP- KENNEDY STAUFFER


For the Under 19 Girls Field

MOST SPORTSMANLIKE- KENNA MCKEE
MOST IMPROVED- VANESSA JOHNSON
MOST DEDICATED- KARIYA BEACH
MVP- RYLEIGH ELLIOTT


TYKE awards

MOST IMPROVED- J HOLDEN STEWART
MOST SPORTSMANLIKE- AVERY YARDE
MOST DEDICATED- ZACHARY MCKEACHNIE
MVP- CHACE MINARD


NOVICE ONE

Most Improved: JOSH RAYNER
MOST SPORTSMANLIKE- BROCK MCILMOYLE
MOST DEDICATED- RUSS STOLEC AND RYAN CRANNEY
MVP- JACOB FLUNEY


NOVICE TWO

MOST IMPROVE JACKSON KUHL
MOST SPORTSMANLIKE- RONAN BEYER
MOST DEDICATED- DAVID ROUSE
MVP- TY FOSTER


PEEWEE #1

MOST IMPROVED- JACOB LUNDGREN
MOST SPORTSMANLIKE- CAL MCLAURIN
MOST DEDICATED- WESLEY GRANT
MVP- ADAM KRUEGER


PEEWEE #2

MOST IMPROVED- BRODIE KING & DOMINIC FIZELL
MOST SPORTSMANLIKE- MATT MAJURY
MOST DEDICATED- REID BISSON
MVP- HUNTER BRYAN


Boys Under 11 Field

MOST IMPROVED- DAVID BRINGLESON
MOST SPORTSMANLIKE- TY FOSTER
MOST DEDICATED- JOSH MIDDLEBRO
MVP- JACOB FLUNEY


BOYS U 13 FIELD

MOST IMPROVED- JACOB LUNDGREN
MOST SPORSTMANLIKE- KELTAN BERNER
MOST DEDICATED- LUCAS HARRIS
MVP- RONAN HELDER

 

Girls Under 11 #1 Field Team

MOST IMPROVED: EMMA PAUSNER
MOST SPORTSMANLIKE- CAMRYN STAUFFER
MOST DEDICATED- BREE WILKINS
MVP- TESSA LINKLATER


Girls Under 11 #2 Field Team

MOST IMPROVED- LILY SHUTE
MOST SPORTSMANLIKE- N/A
MOST DEDICATED- LONDON DOYLE
MVP- RORY JEX & MADISON FELTIS


Girls Under 13 Field Team:

Most Improved: LAINE NISSEN
Most Dedicated: BROOKLYN DOYLE
Most Sportsmanlike: DANI STRONG & KATLYN STRONG 
MVP- EMMA BRYAN


Bayshore Broadcasting Corporation
© 2018 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc